Juraj Valach: Zachránci Pirátů jsou hyeny a zbohatlíci. Dostali mě do deprese

Sedm „statečných“, jak o majitelích klubu Piráti Chomutov, psala podlézavě některá média, nejsou statečnými podle obránce Juraje Valacha. Jsou to podle něj naopak zbohatlíci a hyeny, kteří dluží osudem těžce zkoušenému hráčovi a jeho nemocnému synovi okolo půl milionu korun.

Doplatil vám hokejový klub Piráti Chomutov, co dlužil?

Bohužel, klub Piráti Chomutov dodnes nezaplatil dlužné peníze a začínám se obávat, že peníze už ani neuvidím.

Kolik vám Piráti do současné chvíle dluží?

Přibližně se jedná o částku 500 tisíc korun.

Jak moc a v čem přesně Vás dluh ze strany chomutovských Pirátů omezuje?

Myslím, že nedostat výplatu skoro rok je omezující a omezovalo by to každého. Mě se stát neptá a neděla úlevy. Musel jsem zaplatit daně a DPH z peněz, které jsem fyzicky nikdy nedostal. Je to smutné, ale musel jsem sahat do svých úspor.

Kdy jste začal dluhy vůči vám řešit? Hned po první neodeslané platbě nebo až později a proč?

Řešilo se to hned. Ale když jste to řešil během sezóny, tak po vás pak šlapali trenéři a vedení klubu, že máte hrát a neřešit peníze. Pres sezonu jsem vícekrát mohl odejit do zahraničí, ale neuvolnili mne. A to i přes to, že klub mohl za mne dostat peníze. To jsem dodnes nepochopil.

FOTO: Juraj Valach

Juraj Valach - Juraj ValachJuraj Valach - CHOMUTOV-Valach-synJuraj Valach - CHOMUTOV-Valach-dceraJuraj Valach - CHOMUTOV-Valach-Linz

Jaké pocity máte z chování nových vlastníků klubu Piráti Chomutov? A jak byste situaci – nevyplacení odměn hráčům, nebo jen některým, za kterou nese odpovědnost již nové vedení, popsal?

Noví vlastníci řekli, že se postupně klub uzdraví a doplatí dluhy. Je to stejná banda jako Veverka. Platí novým hráčům a na dluhy se vykašlali.

Připravujete knihu, bude odkrývat i pochybné financování a roli Veverky i nových vlastníků hokejového klubu v krytí pofidérního financování?

Kniha bude. A chci, aby sloužila hlavně mladým hráčům. Takže tam budou především rady a tipy pro mladé kluky, jak se rozhodovat a nedělat stejné chyby jako jsem dělal já. A samozřejmě, že se budu v knize věnovat i té temné stránce ledového hokeje.

Jak se vaši spoluhráči v rakouském Linci dívají na chomutovské Piráty? Bavíte se o tom s nimi? 

Vyšlo to i v tisku v Rakousku. Lidé tady okamžitě projevili podporu a nabídli pomoc. Hráči jenom nevěřícně kroutili hlavama s poznámkami, že to je možné iba na Slovensku a v Česku tyhle věci.

Věříte, že noví vlastníci klub spasí, nebo že budou historií vnímáni v čele s Veverkou jako hrobníci hokeje v Chomutově?

V chomutovském hokeji je hodně šikovných lidí,  vychovali dobré hráče, tak by byla veliká škoda, kdyby tam  hokej skončil. Ale upřímně. Hokej v Chomutově by mel patřit lidem a ne bandě zbohatlíku. Hokej by se tam měl hrát pro těžce pracující lidi v chudém regiónu, aby měli sportovní vyžití na konci týdne.

Krize chomutovského hokeje vás zastihla v nešťastné životní chvíli, kdy vám zemřela manželka a zůstal jste tak sám na výchovu svých dětí. Ony žijí s vašimi rodiči na Slovensku a vy hrajete v Rakousku. Jak často jste v kontaktu se svými dvěma dětmi?

V kontaktu s dětmi jsem každý den přes videohovory a WhatsApp, Skype. Ale fyzicky pouze jednou za dva týdny a občas i každý týden, když je míň zápasů.

Dá se péče o děti při vašem zápřahu takto na dálku zvládat?

Je to těžké hlavně pro moje rodiče, je jim téměř 55 a starat se o dvě děti je únavný. Syn je navíc nemocný, imobilní, a tak vyžaduje speciální péči. Po sezóně si 4 měsíce užiju roli tatínka. Při trénovaní je to hodně těžké, ale snažím se jim věnovat maximum času.

Jak nákladná je péče o syna, lze to vyčíslit měsíčně?

Těžko to vyčíslit. Ročně stojí pouze léčba kolem 15.000 eur (v přepočtu 380 tisíc korun) v Adeli center v Piešťanech. Něco se hradí z nadací. Ale stejně klukovi platíme cvičení, plávaní, hipoterapie, logopeda a speciální ortopédii a různé pomůcky. A jak roste, tak je to pořád něco. Hlavně pojišťovna proplácí jenom něco, a tak je to během roka hodně peněz.

Projevil chomutovský klub nějaký upřímný lidský zájem o vaši situaci?

Klub neprojevil vůbec nic. Když to chcete vědet, tak právě naopak mě dostali do deprese a jenom mi během vánočních svátku přitížili. Ale už jsem toho překonal hodně, takže tyhle hyeny mě už jenom tak nerozhodí. Musím ale taky napsat, že mi pomáhali někteří členové realizačního týmu, hlavně psychickou podporou a v neposlední řadě i samotní hráči, kteří mi během nejtěžší finanční situace pomohli i materiálně tím, že se složili na léčebný pobyt pro syna. Za to jsem jim velmi vděčny, hlavně proto, lebo ani oni nemali zaplatené výplaty od klubu.

 

Valach: reprezentant s těžkým osudem

Juraj Valach (30) je dvoumetrový obránce, který u Pirátů Chomutov strávil čtyři sezóny. Nyní hraje v rakouském Linci. Původem slovenský profesionální hokejista získával zkušenosti v kanadských klubech, reprezentoval na Mistrovství světa v Bělorusku v roce 2014 a na Olympijských hrách v Jižní Koreji v roce 2018. Má dceru a syna. Manželka Simona však během dramatického porodu zemřela.

Dnes, 17:06
Tři lidé z Mostu jsou v domácí preventivní karanténě po návratu z Itálie. Příznaky nemoci...
24.2.2020
Zhruba v polovině března otevře Jirkov na Chomutovsku informační a populárně naučné centrum spojené s...
23.2.2020
Prezident Miloš Zeman udělí zesnulému šéfovi Senátu a dlouholetému primátorovi Teplic Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní...
22.2.2020
Na Švestkové dráze na Litoměřicku bude vlastník testovat bezúdržbový provoz železnice. Místo pochůzkářů bude celistvost...
21.2.2020
Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru...
21.2.2020
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé....
20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
19.2.2020
Tepličtí policisté obvinili šestapadesátiletého muže z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
18.2.2020
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
Reklama