• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Ústecký soud znovu rozhodne o kauze uhynulých krav

    Ústecký krajský soud bude znovu rozhodovat o případu uhynulých krav na farmě v Krušných horách. Obžalovaným hrozí několikaleté tresty odnětí svobody a firmě milionová pokuta.

    Ústecký krajský soud se 3. dubna opět vrátí k případu nevhodného chovu skotu na Chomutovsku. Na lavici obžalovaných usednou jednatel a bývalý ředitel farmy v Krušných horách. V předchozím řízení jim soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce pěti a sedmi let, zákaz chovu zvířat na deset let a firmě pokutu pět milionů korun. Vrchní soud však rozhodnutí zrušil a vrátil případ k novému projednání.

    Kauza se týká farmy Ekochov CMN v Měděnci, kde od ledna 2021 do jara 2022 uhynulo nejméně 300 kusů dobytka. Obžalovaní čelí obvinění ze zvlášť závažného zločinu chovu zvířat v nevhodných podmínkách. Státní zástupce Tomáš Skála navrhuje stejné tresty jako v prvním řízení – šest let pro jednatele Františka Horna a pět a půl roku pro bývalého ředitele Antonína Hajzlera. Zároveň požaduje zrušení firmy.

    Obhajoba naopak žádá zproštění obžaloby. Horn tvrdí, že o týrání zvířat nevěděl, zatímco Hajzler odmítl vypovídat. Podle pitevních protokolů zvířata umírala v důsledku celkového vyčerpání, byla vyhublá a dlouhodobě strádala bez odpovídající péče.

    Trestní oznámení v této věci podala Krajská veterinární správa pro Ústecký kraj na základě provedených pitev uhynulého dobytka. O špatných podmínkách chovu informovala i organizace OBRAZ – obránci zvířat.

    Případ vyvolává silné emoce nejen u veřejnosti, ale i u samotných aktérů. Během soudního jednání došlo k verbálním výpadům obžalovaného vůči novinářům.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte