Úvaly ožily oslavami železnice, soutěží o nejlepší guláš i poutí

14.9.2020
Andrea Cerqueirová

„Hlavním hřebem programu byl příjezd historického vlaku taženého lokomotivou Šlechtična, který byl v Úvalech přivítán zdravicí čtveřice zástupců obcí a městských částí zastupujících jednotlivé vlakové zastávky Praha-Klánovice, Úvaly, Rostoklaty a Tuklaty, pro něž se staly střediskovým dějištěm slavnosti právě Úvaly. Vlak na nástupišti zůstane po dobu 30 minut,“ uvedl pro Náš REGION Jan Psota z Klubu přátel historie a přírody Úval a okolí.

Historická drezína z roku 1850

„V Úvalech byla na slepé koleji pro veřejnost jednou z doprovodných atrakcí dostupná zrestaurovaná historická drezína z roku 1825 z Muzea dresin v Čachrově. Další atrakcí bylo funkční modelové kolejiště o rozvoru 45 mm na vleku, které lze rozzářit a rozpohybovat mincí,“ pokračoval.

Před 145 lety se otevřela budova čakovického nádraží

„Součástí slavnostního dne byl cyklus komentovaných vycházek z nádraží k technické dominantě města – viaduktu Devět kanálů – a na náměstí, které přímo navazovalo na příjezdy dalších historických vlaků s cestujícími,“ dodal.

Úvalský kotlík i pouť s atrakcemi

V Úvalech bylo živo i na jiných místech. Na náměstí Arnošta z Pardubic se v ten samý den konal další ročník kulinářské soutěže Úvalský kotlík o nejchutnější guláš. Členové týmu Mastný pupíci, který byl jedním ze soutěžících, Našemu REGIONu řekli, že název si vybrali proto, že mají pupíky, které mívají od jídla mastné. Řekli, že letos přišlo – zřejmě kvůli nemoci covid-19 – méně lidé než v jiných letech, veselo bylo ale i tak.

V Úvalech se v ten den konala také pouť s mnoha atrakcemi a pochoutkami. Kdo město v sobotu navštívil, mohl prožít hezký den a najít si přesně to, co mu vyhovuje.Nepřehlédněte