• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Úvaly u Prahy chtějí pokračovat v obnově historického koupaliště ze 40. let

  11.6.2023
  Doris Drienová

  V Úvalech u Prahy chtějí pokračovat v další obnově historického koupaliště ze 40. let. O záchraně chátrajícího koupaliště rozhodli lidé v roce 2016 v místním referendu, po rozsáhlé rekonstrukci se znovu otevřelo v roce 2019.

  Město investovalo do opravy technologie a bazénů přes 40 milionů korun. Do budoucna počítá s další modernizací areálu a doplněním sportovních prvků. Prvním krokem byla nedávno provedená změna územního plánu, řekla starostka Markéta Rydvalová (Otevřené Úvaly).

  „Začali jsme změnou územního plánu, která je pro další postup nezbytná, určitě chceme vytvořit sportovní zázemí, například beachvolejbalové hřiště a další,“ řekla starostka. Plány podle ní ale komplikuje nedostatek peněz. „Máme nyní v procesu řadu velkých investičních akcí, začali jsme třeba s budováním vodovodního přivaděče, čeká nás stavba svazkové školy,“ doplnila Rydvalová.

  Pro zachování unikátního koupaliště s padesátimetrovým bazénem a dalšími dvěma menšími bazény se spojili lidé z Úval, nyní pod hlavičkou spolku Zachraňme koupaliště. „Když se před osmi lety koupaliště zavřelo a na obzoru nebylo jeho znovuotevření, lidi to vystrašilo. Je to historické místo, koupaliště stavěli jejich předkové, scházely se zde celé rodiny, jezdili sem i lidé z okolí,“ řekla za spolek Jana Kytlicová.

  Původní záměr města, které do chátrajícího koupaliště investovat nechtělo, zvrátil výsledek referenda. „Jsme rádi, že se to povedlo, je ale třeba vybudovat moderní zázemí, zlepšit služby a informování o koupališti. Místo má navíc potenciál, aby se třeba sportovní aktivity na plánovaných hřištích provozovaly víc než jen tři měsíce v roce,“ doplnila Kytlicová. Spolek pořádá v areálu koupaliště každoročně zahájení a uzavření sezony zlatým klíčem a akci Babí léto na úvalském koupališti.

  Podle správců areálu navštíví koupaliště v sezoně s příhodným počasím 300.000 až 400.000 lidí. Díky dobrému vlakovému spojení patří k častým návštěvníkům i lidé z hlavního města.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte