Uvidíme korunovační klenoty ještě před koncem vlády prezidenta Zemana? Jejich vystavení je náročnou operací

25.11.2022
Doris Drienová

Vystavení českých korunovačních klenotů je náročnou logistickou a bezpečnostní operací. Kromě pracovníků prezidentské kanceláře (KPR) a Správy Pražského hradu (SPH) jsou do ní zapojeny i Hradní stráž a policisté, sdělil ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře a pověřený ředitel SPH Jan Novák. Server Neovlivní.cz v úterý uvedl, že Pražský hrad připravuje výstavu korunovačních klenotů ještě před koncem volebního období prezidenta Miloše Zemana.

Novák řekl, že české korunovační klenoty jsou jako mimořádný symbol české státnosti vystavovány při významných výročích a o jejich vystavení rozhoduje prezident. „Je třeba vyčkat, zda Kancelář prezidenta republiky zveřejní takové rozhodnutí,“ uvedl.

Poznamenal, že v posledních desetiletích se ustálil pětiletý interval, kdy jsou korunovační klenoty vystavovány. Výjimkou byl rok 2016, kdy Zeman rozhodl o jejich vystavení u příležitosti 700 let od narození krále a císaře Karla IV. Naposledy je lidé mohli vidět před pěti lety v lednu 2018, kdy byly vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu na oslavu 100 let od vzniku Československa a 25 let od založení České republiky. Stalo se tak mezi prvním a druhým kolem tehdejších prezidentských voleb.

Klenoty bývají vystavovány v případě významných událostí. Někdejší prezident Václav Havel rozhodl o jejich zpřístupnění v roce 1993 krátce po vzniku České republiky a o pět let později v době 90. výročí založení Československa. Jeho nástupce Václav Klaus je nechal vystavit v létě 2003 u příležitosti výročí vzniku Československa a Česka a svého zvolení a v dubnu 2008 kvůli výročí vzniku Československa a svému opětovnému zvolení prezidentem.

V květnu 2013 pak byly důvodem vystavení zvolení Zemana prezidentem a opět i výročí založení Československa a ČR. Příští rok se tak opět jako důvod výstavy nabízí obě výročí vzniku státu i volba prezidenta. Pokud budou klenoty vystaveny ještě za mandátu současné hlavy státu, Zeman o jejich zpřístupnění rozhodne již počtvrté, předchozí prezidenti tak učinili dvakrát.

Novák podotkl, že stanovení termínu je výlučně na hlavě státu. „Kancelář prezidenta republiky i Správa Pražského hradu se dlouhodobě připravují tak, aby byly schopny rozhodnutí prezidenta republiky vykonat,“ podotkl.

Sdělil, že jejich vystavení je náročnou logistickou a bezpečnostní operací. „Kromě KPR a SPH jsou do ní zapojeny i Hradní stráž a Policie ČR. Konkrétní přípravy trvají měsíce, ale některé útvary se péčí o klenoty, jejich ochranou a případným vystavením zabývají kontinuálně,“ dodal.

Klenoty, mezi něž patří Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko, jsou uschovány v trezorové skříni Korunní komory svatovítské katedrály. Podle Nováka mohou být vystaveny pouze v areálu Pražského hradu. V minulosti pro vystavení sloužila katedrála, Vladislavský sál, bazilika sv. Jiří nebo Plečnikova a Karlova síň. „Místo vystavení klenotů musí splňovat řadu přísných parametrů a musí být náležitě vybaveno. Prvořadá je samozřejmě bezpečnost klenotů, ale péče je věnována i pohybu a bezpečnosti návštěvníků nebo třeba klimatu,“ doplnil Novák.

Vystavení klenotů v historii (Zdroj: ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře a pověřený ředitel SPH Jan Novák)

Datum vystavení: Místo vystavení:
22. září – 6. října 1929 katedrála sv. Víta
25. – 30. října 1945 katedrála sv. Víta
1. – 6. července 1955 katedrála sv. Víta
23. května – 2. listopadu 1958 Vladislavský sál
26. října – 17. listopadu 1968 Plečnikova síň
2. – 25. května 1975 bazilika sv. Jiří
26. června – 30. listopadu 1978 Karlova síň
29. ledna – 7. února 1993 Karlova síň
24. října – 1. listopadu 1998 Karlova síň
3. – 13. července 2003 Karlova síň
19. – 29. dubna 2008 Vladislavský sál
10. – 19. května 2013 Vladislavský sál
15. – 29. května 2016 Vladislavský sál
16. – 23. ledna 2018 Vladislavský sál

Zdroj: ČTKNepřehlédněte