V Blansku začaly úpravy parkoviště na náměstí Republiky

21.5.2022
Jan Štoll

Revitalizace nyní čeká původní asfaltové parkoviště v severní části náměstí Republiky. To částečně nahradí zelené plochy, posezení a místa pro odpočinek a zastavení. Práce by měly být hotovy letos v srpnu.

Úpravy čekají plochu mezi Poduklím a nově vydlážděným prostorem v jižní části náměstí. Té dominují vodní prvky symbolizující ponornou říčku Punkvu, součástí náměstí jsou také stání pro automobily v prostranství před bankou a budovou městského úřadu. „Úpravy čekají jeden z posledních prostorů v centru města, který je v původním neutěšeném stavu.  Chceme, aby se stal pro obyvatele přívětivějším a navázal na již upravené části náměstí Republiky,“ vysvětlil starosta Jiří Crha (ODS).

Asfalt na náměstí nahradí zelené plochy s různými druhy vzrostlé vegetace a nové dláždění. Novou podobu dostanou i parkovací místa pro auta. Díky úpravám zabere parkoviště menší plochu, parkovací místa budou jinak uspořádaná a soustředěná v blízkosti komunikace. Počet stání ale zůstane stejný jako dosud. Projekt počítá také s novým veřejným osvětlením nebo mobiliářem.

Úpravy čekají i terasy oddělující náměstí Republiky od Seifertovy ulice. I na nich se objeví nové lavičky. Schodiště vedoucí mezi kaskádami zůstane zachované, boční cesta se schody se ale promění v bezbariérovou.

Firma už staveniště převzala. Během stavby bude rekonstruovaná plocha oplocená, lidé tak budou muset při průchodu náměstím Republiky zvolit v případě potřeby alternativní cestu. „Stavební práce samozřejmě přinesou omezení, rád bych proto požádal všechny obyvatele i návštěvníky města, aby byli trpěliví. Věřím, že se vše zvládne bez zbytečných průtahů a vše nám pak vynahradí nově upravené náměstí s odpočinkovou zónou s posezením a spoustou zeleně,“ dodal starosta. Náklady budou zhruba deset milionů korun.

stoNepřehlédněte