• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Bohumíně stávkují všechny školy zřízené městem

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Zamknuté dveře, zhasnutá světla, prázdné chodby a třídy bez dětí. Tak to v pondělí ráno vypadalo v jednadvacetitisícovém Bohumíně na Karvinsku, v němž se k výstražné stávce připojily všechny základní a mateřské školy zřizované městem. Po vládě školy požadují více peněz do rozpočtu. Stávka v Bohumíně ovlivnila život přibližně 2300 dětí, které nemohly v pondělí do škol a školek.

  „Mám hodného šéfa a dnes mi dovolil vzít si volno, takže se s dcerou chystám do Ostravy na nákupy. Nicméně vím, že některé maminky od spolužáků a spolužaček takovou možnost neměly, protože dovolenou mají vyčerpanou nebo od zaměstnavatele naplánovanou jinak, takže to pro ně problém byl. Pokud stávka povede k tomu, že se ministr školství Mikuláš Bek (STAN) pokusí ve spolupráci s řediteli škol a s odbory opravit systém financování, tak to za mě bude dobré,“ řekla pětačtyřicetiletá žena, jejíž dcera navštěvuje čtvrtou třídu Základní školy Čs. armády v Bohumíně.

  Její ředitel Adrian Kuder řekl, že přes komplikace, jež stávka některým rodičům přinesla, cítí jejich podporu. „Hlavní důvodem stávky je situace ve školství, jež postupně graduje. Mělo by dojít ke snížení platů nepedagogických profesí. Připomněl bych i kvalitu školství, protože kroky ministra školství i celé vlády, které se nyní dějí, se ve velké míře odrazí na kvalitě ve školách. Dojde možná i k rušení některých malých škol, snižování počtu hodin, které můžeme dělit. To jsou dva nejdůležitější důvody stávky,“ řekl Kuder.

  Podle něj je komplikovaná i situace s financováním psychologů či speciálních pedagogů. „Tyto profese jsou v současné době na školách placené vesměs z evropských peněz a celkem v malém úvazku. Uvidíme, jak to bude dál, ale tyto profese jsou velmi žádané, protože máme žáky s poruchami učení, spousta dětí má deprese, ať už v souvislosti s covidem nebo válkami. Díky psychologovi, kterého tady máme, je pomoc okamžitá,“ podotkl Kuder.

  Sehnat v pondělí kuchařku je pro ředitele složitý úkol. „Za tyhle peníze je velký problém. Pomocným kuchařkám nabízíme 19 500 hrubého. Kuchařky, které jsou vyučené nebo mají maturitu, mají nástupní plat kolem 20 500 hrubého. Za tyto peníze se nám opravdu nedaří kuchařky najít,“ uvedl Kuder.

  Školu navštěvuje asi 430 dětí, 125 jich dochází do dvou mateřských škol, které pod školu patří. Zaměstnává 40 pedagogických zaměstnanců a přes 30 nepedagogických. Podpora stávky podle vedoucího odborové organizace školy Aleše Bajnara byla velká. „Hned po vyhlášení jsem obešel vedoucí jednotlivých úseků, dali jsme i online anketu, abychom věděli, jak jsme na tom, a opravdu za pár minut tam byla vyjádřena stoprocentní podpora a všichni zaměstnanci jsme se zapojili do stávky,“ uvedl Bajnar.

  Zatím je stávka výstražná. „Pokud se nic nezmění, měli bychom přistoupit i k dalším krokům. Stávku zopakovat, třeba i v delším časovém rozsahu. Jsem přesvědčen, že u nás by se pedagogové i nepedagogičtí pracovníci znovu zapojili,“ řekl Bajnar, který je učitelem informatiky a fyziky.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte