• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Brandýse nad Labem odvolali starostu. Kvůli špatné komunikaci

  17.5.2024
  Simona Knotková

  Zastupitelé Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi ve středu odvolali starostu města Roberta Pechu (Vy jste město) a dva ze tří místostarostů, a to Jana Jirovského (Vy jste město) a Patricka Zandla (Piráti).

  Novým starostou zvolili Petra Soukupa (Naše dvojměstí), který byl v předloňských komunálních volbách lídrem vítězného uskupení. Změny ve vedení souměstí ve středu podpořilo 13 z 20 zastupitelů, informovala mluvčí města Kateřina Stránská.

  „Hlasování o změnách navrhl pan Soukup v úvodu jednání, důvod nezazněl,“ uvedla Stránská. Změny podle ní podpořili zastupitelé ODS a hnutí Zdraví Sport Prosperita, kteří byli součástí dosavadní čtyřkoalice. Novými místostarosty byli zvoleni Miluše Zahrádková (Podpora občanů) a Tomáš Benda (Naše dvojměstí). Třetím místostarostou zůstává Jan Chleboun (ODS).

  „Byli jsme nespokojeni s komunikací, s tím, jak probíhala spolupráce v rámci koalice. Nebyli jsme schopni realizovat naše plány, neboť nám to nebylo umožněno, a atmosféra na radnici, a nejen mezi námi, dostala velké trhliny. Rozhodnutí jsme udělali kolektivně za ODS a takto jsme se rozhodli,“ sdělil Chleboun.

  Město vedla od předloňských komunálních voleb čtyřkoalice uskupení Vy jste město, ODS, Piráti a hnutí Zdraví Sport Prosperita. V 21členném zastupitelstvu měla 11 křesel. Uskupení Vy jste město sdružuje členy STAN, KDU-ČSL a TOP 09.

  Těsnou koalici předjímal Pecha v říjnu 2022 po volbách a zveřejnění koaliční dohody. „V rámci toho těsného výsledku to nebudeme mít jednoduché, protože je hodně lidí, kteří si myslí, že prohráli. Ale my chceme navázat na práci končícího vedení města, neplánujeme ani rušení organizací zřízených městem, ani žádné personální změny,“ řekl tehdy.

  V roce 2018 získala v komunálních volbách nejvyšší počet hlasů uskupení Podpora občanů a Naše dvojměstí, každé mělo v zastupitelstvu po šesti křeslech a město vedly v koalici.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte