• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Brně přibývá nehod MHD. Dopravní podnik nabízí motivační odměnu

  12.6.2024
  Simona Knotková

  Brněnský dopravní podnik se rozhodl kvůli zvyšujícímu se počtu nehod, které zaviní jeho řidiči, zavést motivační odměnu.

  Řidiče má vést k tomu, aby se více věnovali řízení a jezdili bez nehod. Ti, kteří od června do konce listopadu nebudou mít nehodu, odmění podnik 10 000 korunami, uvedl v tiskové zprávě dopravní ředitel Jan Seitl.

  „Počet nehod zůstává přibližně stejný. O sedm procent nám ale vzrostl počet nehod, které zavinili naši řidiči. Jsme si vědomi toho, že v Brně panuje nelehká dopravní situace, proto nechceme působit restriktivně, ale spíše jít cestou pozitivní motivace,“ řekl Seitl. Větší počet zaviněných nehod se dopravnímu podniku také prodražuje. Nejen tím, že zaplatí více za opravy, ale i za pojistné. U autobusů se zvýšilo kvůli nehodám dokonce o 80 procent.

  S nehodovostí souvisí i nedávný zákaz poslechu rádia v kabině řidiče, který vedení dopravního podniku vydalo na konci května. Druhým spouštěčem byly podle podniku stížnosti od cestujících, kterým hlasitě puštěné rádio vadilo. Odbory však proti tomuto nařízení, které s nimi nikdo předtím neprojednal, silně protestovaly, proto záhy přišlo povolení poslechu při přestávce na konečné. Podle mluvčí Hany Tomaštíkové bude podnik sledovat efekt tohoto zákazu a je možné, že se situace v budoucnu změní.

  Při kolektivním vyjednávání, které se uskutečnilo mezi vedením podniku a odboráři v pondělí, se obě strany také dohodly na tom, že se zaměstnancům zvýší od 1. června mzda o dvě procenta. V případě řidičů tak činí podle Tomaštíkové průměrná mzda po zvýšení více než 45 000 korun včetně všech bonusů a přesčasů. Řidičů je v podniku zhruba 1400 z celkových 2500 zaměstnanců. „Na začátku roku jsme navyšovali mzdy o pět procent a slíbili jsme, že pokud bude firma v dobré kondici, pokusíme se je znovu valorizovat. Celkový sedmiprocentní nárůst mezd podnik vyjde téměř na 100 milionů korun,“ uvedl generální ředitel Miloš Havránek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte