• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Brně žijí lidé ze 150 zemí světa! Cizinců rychle přibývá, počet lidí z Filipín se za 2 roky ztrojnásobil

  14.3.2024
  Doris Drienová

  Téměř 65.000 cizinců z bezmála 150 států světa má v současnosti nahlášený trvalý nebo přechodný pobyt v Brně. Před devíti lety jich tam bylo kolem 24.000. Výraznou část tvoří Ukrajinci, Vietnamci a Rusové. Skokově přibývá obyvatel z Filipín.

  Zatímco před dvěma lety v Brně žilo 288 obyvatel Filipín, nyní jejich počet vzrostl na 899. Důvodem je cílená poptávka firem po zaměstnancích v tomto regionu, uvedl na městském portále vedoucí datového oddělení Jan Zvara. V Brně má trvalé bydliště přes 380.000 lidí.

  Údaje o cizincích vycházejí ze statistiky ministerstva vnitra, podle kterého má v Brně přechodný pobyt téměř 48.000 a trvalý pobyt 16.600 cizinců. V obou kategoriích o stovky převažují muži. „Zvláštní postavení mají občané Slovenska, kteří se sice mezi cizince počítají, nicméně velká část z nich se nemusí na českých úřadech k pobytu vůbec hlásit. Část Slováků je nicméně přihlášena a ve statistikách figuruje. V evidenci ministerstva jich je necelých 9000, což bude velmi podhodnocené číslo,“ uvedl Zvara. Nezanedbatelnou část cizinců pobývajících v Brně tvoří občané EU s pracovními smlouvami, kteří nemusí být přihlášení k pobytu a do statistik se také nepromítají, dodal.

  Počet cizinců přesně určit nelze, z dat nicméně vyplývá, že jich výrazně začalo přibývat po roce 2015. „Za nárůstem patrně stojí poptávka firem po chybějících zaměstnancích při velmi nízké nezaměstnanosti,“ poznamenal Zvara. „Data v časové řadě od roku 2011 potvrzují, že počet cizinců souvisí s hospodářským růstem města a regionu. V roce 2011, kdy byla ekonomika ovlivněna globální ekonomickou krizí, počet cizinců v Brně dokonce klesal. Nyní je trend přesně opačný,“ řekl vedoucí datového oddělení.

  Data ovlivnila ruská agrese na Ukrajině začátkem roku 2022, kdy do Brna před válkou uteklo přes 20.000 Ukrajinců. Nyní jich tady žije více než 31.000, přičemž 26.000 přechodně. Následně je k pobytu v Brně nejvíce přihlášeno Vietnamců a Rusů. Ve statistikách jsou významně zastoupeni i občané Rumunska, Indie, Bulharska, Turecka nebo Kazachstánu.

  Při vynechání těžko spočítatelných občanů Slovenska přibylo meziročně v Brně nejvíce obyvatel z Filipín, a to 261. Následovalo 89 obyvatel z Indie, 85 z Bangladéše a 73 z Vietnamu. K dalším početným příchozím patřili občané Nepálu, Íránu, Moldávie, Pákistánu a USA. Úbytky jsou v ročním srovnání velké zejména u občanů Ruské federace a Ukrajiny.

  Nejvíce cizinců je k pobytu přihlášeno v městské části Brno-střed, dále pak v Brně-sever a Králově Poli. „Při přepočtení počtu cizinců k populační velikosti městské části je na čele žebříčku Brno-jih a Slatina, kde cizinci tvoří téměř 40 procent obyvatel. Je to dáno zejména existencí velkokapacitních ubytoven. Významné podíly pak mají Královo Pole a Černovice, kde žije početná vietnamská komunita,“ řekl Zvara.

  V celém Jihomoravském kraji žilo loni podle údajů Českého statistického úřadu 106.600 cizinců. Stejně jako v případě Brna je nejvíce lidí z Ukrajiny, následuje Slovensko, Vietnam a Rusko.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte