• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V centru náměstí Ládví je v provozu desetiletí nefungující fontána

  21.11.2023
  Renata Říhová

  Historická fontána v centru náměstí Ládví se po desetiletích vrátila do provozu. Opravy prostoru v okolí zrekonstruované kašny skončí v prosinci. Dělníci dokončí obnovu povrchu a nainstalují nové lavičky a koše.

  Na jaře příštího roku bude hotová také úprava okolní zeleně.

  Přibližně třicet let byla fontána v centru náměstí na Ládví mimo provoz. Její fungování tak nepamatují celé generace místních obyvatel. V minulosti se už dokonce objevovaly úvahy o jejím odstranění, to se však v roce 2022 změnilo. „Na rekonstrukci fontány se městská část před lety domluvila s místními občany ze spolku Krásné Kobylisy. Posléze došlo k uzavření memoranda se společností Penny Česká republika. Investice do fontány a celého okolí se rozdělila. Penny zafinancovala rekonstrukci fontány dle našeho zadání, Praha 8 a hlavní město se postarají o revitalizaci celého okolí,“ uvedl místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN).

  Rekonstrukci provedla společnost Kámen Pečky, která se postarala o kompletní vyčištění a obnovení žulového pláště. Fontána navíc získala zcela nové technologické možnosti. Její trysky budou naprogramovány na několik variant fungování, navíc mohou být podsvíceny barevnými odstíny. Fontána se také bude ovládat na dálku. Dokáže reagovat na změnu počasí a disponovat bude též bezpečnostními prvky proti ucpání odtokových kanálků a antigraffity nátěrem.

  Uvedením fontány do provozu však revitalizace celého prostoru odpočinkové zóny v centru náměstí Ládví nekončí. „V první polovině prosince se dokončí žulová plocha a okolní rám celé odpočinkové zóny kolem fontány. Návštěvníkům se tak zpřístupní během vánočních trhů. Chystáme se také okolí fontány osadit vylepšenými lavičkami, díky jejichž modernímu designu se celá odpočinková zóna stane ještě příjemnějším prostředím pro trávení volného času. Definitivní dokončení se plánuje na polovinu příštího roku, kdy se upraví okolní zeleň. Chceme kolem fontány vysadit záhony trvalek na štěrkopískovém podloží, které dotvoří estetický dojem celého prostoru,“ dodal místostarosta Hřebík.

  „Zprovoznění fontány je úžasný počin. Zároveň věřím, že není zdaleka posledním. Veřejné prostory jsou výkladní skříní města a sídliště Ďáblice si rozhodně zaslouží lokální centrum, kde budou obyvatelé rádi a smysluplně trávit čas. Narážíme tu na majetkoprávní problémy, v tomto volebním období bychom chtěli ale mít zpracovanou alespoň projektovou dokumentaci, jak by se mělo celé prostranství v okolí metra a kulturního domu proměnit,“ řekl místostarosta Prahy 8 pro územní rozvoj Radomír Nepil (ANO).

  Architektonická podoba fontány pracuje s čtvercovými obrysy reflektujícími podobu modernistické architektonické koncepce sídliště i veřejných prostranství na Ládví. Autorem je architekt Viktor Tuček mladší, který je synem hlavního architekta Ďáblického sídliště.

  Zdroj: TZ MČ Praha 8


  Témata:

  Nepřehlédněte