Minulý týden přibyla v Česku čtyři nová ohniska katarální horečky ovcí, tři z nich se nachází v Libereckém kraji a jedno v Jihočeském kraji. V nových ohniscích je 170 kusů skotu a osm ovcí. Informace poskytla Státní veterinární správa (SVS). Celkový počet ohnisek aktuálně činí 58, nachází se v nich téměř 8000 zvířat.
V Jihočeském kraji potvrdili veterináři nákazu v chovu ve Strakonicích, v Libereckém kraji jde o chovy v České Lípě, Liberci a Semilech. „Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti celostátní opatření,“ uvedl za SVS Petr Majer.
Veterináři minulý týden kvůli přibývajícím ohniskům rozšířili ochranné pásmo na 51 000 kilometrů čtverečních a upravili mimořádná opatření. Podle aktualizovaných opatření bude možné zvířata z ohnisek přemísťovat i na jiná hospodářství, podmínkou je udělení individuální výjimky krajskou veterinární správou a vystavení veterinárního osvědčení. Do zahraničí lze zvířata z pásma odvézt poté, co budou před vývozem přesunuta na hospodářství mimo pásmo a tam pobudou minimálně 60 dní. Veterináři zároveň zjednodušili pravidla pro dobrovolnou vakcinaci.
Onemocnění, které postihuje také kozy a skot, se do Česka vrátilo počátkem září po 15 letech. Není přenosné na člověka. Veterinární správa ale už dříve uvedla, že hrozí rozšíření do dalších chovů. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.
Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. U skotu se většinou nevyskytují klinické příznaky. Onemocnění přenáší krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že není nutné zvířata plošně utrácet.
Zdroj: ČTK