V Česku přibývá případů planých neštovic

4.7.2022
Redakce

V první polovině letošního roku bylo v Česku nejvíce případů planých neštovic za posledních deset let. Lékaři jich nahlásili 42 tisíc případů, skoro devětkrát více než loni. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ohledně šíření infekčních nemocí. V květnu se v ČR objevily také první případy tzv. opičích neštovic, do dneška jich je celkem devět, jde ale o jiný virus a nákazy spolu nesouvisí.

„Vyšší výskyt onemocnění je pozorován ve dvou až čtyřletých cyklech, kdy doroste nová generace vnímavých dětí,“ uvedl SZÚ v doporučení pro lékaře, jak nemoci od sebe rozpoznat. „Nižší výskyt planých neštovic v loňském a předloňském roce bude pravděpodobně souviset jednak s vyšším výskytem tohoto onemocnění v roce 2019 a rovněž se zavedenými protiepidemickými opatřeními kvůli onemocnění covid-19,“ napsal.

Současnou situaci odborníci ze SZÚ nepovažují za nijak výjimečnou. V letech před epidemií bylo nakažených obvykle mezi 20 a 38 tisíci. Dosud nejvíc jich za první pololetí bylo v roce 2014 (38 368) a následoval předcovidový rok 2019 (37 388).

Plané neštovice se nejčastěji vyskytují u dětí, často si je přinesou z hromadných zařízení, například školky či školy. Česká lékařská komora již v květnu upozornila na to, že prodělání planých neštovic před nákazou těmi opičími nechrání, protože jde o jinou nemoc. „Opičí neštovice nemají virologicky nic společného s planými neštovicemi, tedy varicelou, které jsou vyvolány herpetickým virem varicella zoster,“ uvedla na webu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte