V Českých Budějovicích začala údržba laviček

25.5.2022
Jiří Bydžovský

České Budějovice začaly s pravidelnou kontrolou a opravou laviček. Po městě je jich rozmístěno 3000. Nejvíce v centru a na sídlištích. Posadit se na ně můžeme na náměstích, u řeky a u autobusových zastávek, v parcích, u dětských hřišť a na mnoha dalších místech. Jedná se o desítky různých typů laviček, každá z nich vyžaduje specifickou údržbu.

„Některé typy laviček není možné opravit na místě, ale musejí se demontovat a odvézt do dílny a po obnově zase vrátit na původní místo,“ uvedl náměstek primátora Ivo Moravec /HOPB/.

Na stavu laviček se podepisuje jejich stáří, ale v mnoha případech i vandalové. Základními pracemi je výměna výdřev, lakování a dotažení spojů. „Právě teď na jaře je nejvhodnější doba na údržbu, protože za chvíli tady máme léto, což je pochopitelně čas, který k posezení na nich přímo vybízí, “doplnil vedoucí odboru správy veřejných statků Tomáš Kubeš.

Město nechává pravidelně lavičky také obměňovat, aby se sjednotil typ a jejich údržba byla jednoduší a méně nákladná. Údržba přijde ročně na desítky tisíc korun. „Město se snaží reagovat také na podněty občanů a lavičku doplnit tam, kde si ji lidé přejí,“ dodala mluvčí magistrátu Jitka Brůha Welzlová.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte