• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V dosud největším ohnisku ptačí chřipky v ČR začal znovu chov

  16.3.2023
  Simona Knotková

  V první ze tří hal drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se loni v prosinci objevilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, je po čištění, dezinfekci a testech první zkušební skupina asi 37 000 slepic. Veterináři je budou tři týdny sledovat a odebírat vzorky, pokud bude vše v pořádku, začátkem dubna by mohl chovatel do této haly navézt plnou kapacitu slepic na snůšku. Ve středu o tom informoval ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý. Provoz v dalších dvou halách se poté bude obnovovat postupně. Ve třech halách drůbežárny muselo být v lednu kvůli ptačí chřipce utraceno všech zhruba 742 000 slepic, což bylo přibližně 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR.

  Nákaza se v polovině haly číslo dvě objevila na konci prosince, postupně se dostala i do ostatních částí chovu. Kromě utracení slepic a jejich odvezení do kafilerie se likvidovaly i miliony vajec, krmivo a podestýlka. Koncem ledna zahájil majitel chovu, společnost Česká drůbež, důkladné a náročné čištění a opakovanou dezinfekci celého areálu. Práci na několik dní zdržely únorové mrazy, při nichž by mytí a dezinfekce nemusely být efektivní, řekl Bílý.

  Po úklidu a čištění se uskutečnily s týdenním odstupem dvě kola závěrečné dezinfekce. Druhá dezinfekce skončila o víkendu 4. a 5. března a v pondělí veterináři odebrali v halách číslo dvě a tři celkem 28 vzorků. „Odebíraly se stěry z voliér, z vaječných pásů, z trusných pásů, z různých plechů technologií, ze stěny haly, z podlahy, z ventilačních klapek, z hřadel, na kterých ptáci posedávají. Všechny ty stěry vyšly jako vyhovující,“ řekl Bílý.

  Veterináři pak povolili umístění takzvaných sentinelových kuřic do haly číslo dvě. „To jsou takoví průzkumníci, zkušební nasazení do chovu. Denně se sleduje jejich zdravotní stav, denně se sledují úhyny, spotřeba vody a krmiva a podobně,“ dodal Bílý. V jedné polovině haly je tak od konce minulého týdne 18.800 a v druhé polovině 18.250 kuřic. Takové množství se muselo do nevytápěné haly navézt proto, aby si drůbež s podporou ohřívačů svou tělesnou teplotou halu temperovala.

  První vzorky ze zkušebního chovu, odebrané v pondělí, dopadly dobře. Vzorky se budou opakovaně odebírat a virologicky vyšetřovat. „To bude probíhat podle legislativy minimálně 21 dní. Pakliže bude vše v pořádku a všechny výsledky budou vyhovující, ukáže to na to, že všechna opatření byla udělána tak, jak měla být, nákaza bude prohlášena za zdolanou a bude povoleno doskladnění haly číslo dva,“ řekl Bílý.

  Připraveno je podle něj 250 000 nosnic, aby se v hale rozjel standardní komerční provoz a aby mohla produkovat nezávadná vejce. Zbývající dvě haly se budou doplňovat postupně, až chovatel sežene dostatek slepic. Další hala by tak mohla zahájit komerční provoz v červnu a poslední hala v září.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte