• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Hrčavě na Frýdecko-Místecku vyhrálo volby SNK Hyrčovjaně

  17.9.2023
  Doris Drienová

  Nové volby do zastupitelstva obce Hrčava na Frýdecko-Místecku vyhrálo uskupení SNK Hyrčovjaně současného starosty Petra Vyšlana, které získalo 36,81 procenta hlasů a v sedmičlenném zastupitelstvu bude mít tři mandáty, tedy o jeden méně než dosud.

  O přízeň voličů usilovala čtyři uskupení a všechna se do obecního zastupitelstva dostala. Vyplývá to z výsledku voleb, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) na webu www.volby.cz. V předešlých volbách v Hrčavě rozhodovali voliči jen mezi dvěma kandidátkami. V obci se nyní konaly nové volby, protože po rezignaci všech opozičních zastupitelů klesl počet lidí pod stanovené minimum.

  Dvě křesla bude mít v novém zastupitelstvu po zisku 24,96 procenta hlasů SNK Hrčavská občanská iniciativa. Po jednom mandátu budou mít Nezávislí, kteří obdrželi 23,11 procenta hlasů, a za 15,13 procenta hlasů uskupení Pro Hrčavu bývalého starosty Marka Sikory, jež po předchozích volbách bylo v opozici a rezignací svých členů nové volby vyvolalo.

  Volební účast v Hrčavě dosáhla 82,08 procenta. Svůj hlas přišlo k urnám hodit 174 z 212 zapsaných voličů. Účast v Hrčavě byla nejvyšší mezi všemi deseti obcemi v republice, v nichž se v sobotu z různých důvodů konaly volby.

  Řádné podzimní volby vyhrálo loni v obci Sikorovo uskupení Pro Hrčavu se ziskem 51,18 procenta, a tedy čtyř mandátů v sedmičlenném zastupitelstvu. Lídr kandidátky SNK Hyrčovjaně Martin Koper ale výsledek voleb napadl a Krajský soud v Ostravě rozhodl o jejich opakování. Výsledek podle soudu ovlivnili účelově přihlášení voliči, kteří získali krátce před volbami trvalé bydliště ve dvou nemovitostech starosty Sikory, z nichž jedna byla navíc neobyvatelná.

  Opakované volby v únoru skončily opačným výsledkem, 52,91 procenta, a tedy čtyři mandáty získalo SNK Hyrčovjaně. Při podzimních volbách bylo v seznamu oprávněných voličů zapsáno 220 lidí, při opakovaných únorových jich bylo 210 a volební účast dosáhla 85,71 procenta. V podzimních volbách byl rozdíl mezi uskupeními 27 hlasů, v opakovaných únorových šlo o 70 hlasů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte