V Husinci-Řeži zkoumají ostatky slavného astronoma Tychona Brahe

10.2.2020
Andrea Cerqueirová

„Široká síť vědecko-výzkumných organizací a center ve Středočeském kraji se zaměřuje na mnoho vědních oblastí. Najdete tu instituce technického, přírodovědného, zemědělského, biotechnologického i medicínského zaměření. Kromě vlastní vědecké činnosti se věnují vzdělávání a popularizaci vědy,“ říká ředitel Středočeského inovačního centra Vilém Růžička v úvodu publikace „Příběhy Středočeského kraje – Výzkum, vývoj, inovace“, která je určena čtenářům z řad odborné i široké veřejnosti. My jsme pro vás vybrali některé instituce, nacházejí se v severní části Prahy východ.

Středočeský kraj má ambice stát se lídrem na poli inovací

Výzkum mechanismů vedoucích k rozvoji duševních poruch

V Klecanech se nachází Národní ústav duševního zdraví, který se zaměřuje na výzkum neurobiologických mechanismů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch (schizofrenie, deprese, úzkostné stavy a reakce na stres). Součástí výzkumu je rovněž vývoj a testování nových diagnostických a léčebných metod. „V jednom z projektů se vědci z Národního ústavu duševního zdraví zabývají rychlým a cíleným rozpoznáním časných varovných příznaků některých psychotických onemocnění s využitím moderních komunikačních a informačních technologií. Díky tomu umožňují pacientům udržovat kontakt s jejich lékařem, bez ohledu na jeho aktuální dostupnost. Mezi další projekty patří například nové terapeutické přístupy v léčbě psychotických onemocnění s využitím přírodních kanabinoidů, například pro pacienty s depresemi. V Národním ústavu duševního zdraví probíhá také mezinárodní unikátní projekt zkoumající souběh dalších nemocí s onemocněním neurologickým nebo duševním. Tento fenomén, který není dosud dostatečně prostudován a pochopen, má nepříznivý dopad na kvalitu života pacientů i jejich blízkých.“ To je stručné shrnutí činnosti ústavu.

V Českém Brodě začaly svítit flexibilní a úsporné lampy, zatím v pilotním projektu

Analýzy potravin jadernými metodami

V Husinci-Řeži sídlí Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR, který je největší institucí zaměřenou na základní i aplikovaný výzkum v oblasti jaderné fyziky v České republice. Jeho výsledky se uplatňují mimo jiné v archeologii.

Ústav řeší plno zajímavostí. Například tuto: „Tým pod vedením profesora J. Kučery například ve spolupráci s dánskými institucemi dlouhodobě zkoumá ostatky slavného astronoma Tychona Brahe. Stanovením obsahu rtuti v jeho vlasech a kostech vyvrátil rozšířenou domněnku, že byl Brahe tímto prvkem otráven.“ Další příběh zní: „Oddělení dozimetrie záření Ústavu jaderné fyziky zase zorganizovalo v rámci projektu CRREAT a ve spolupráci se servisní leteckou společností ABS Jets dosud světově největší srovnávací test přístrojů pro měření kosmického záření, na němž se podílelo devět zemí.“ V Ústavu jaderné fyziky probíhají také kupříkladu analýzy potravin jadernými metodami. V Husinci-Řeži se nacházejí též Ústav anorganické chemie či Centrum výzkumu Řež, která je dceřinou společností taktéž tamního Ústavu jaderného výzkumu Řež.

FOTO: Husinec-Řež a Tycho Brahe

Husinec-Řež a Tycho Brahe - OTVIRAK SEVER – V Husinci-Řeži zkoumají ostatky slavného astronoma Tychona Brahe – foto husinec-rez.czHusinec-Řež a Tycho Brahe - OTVIRAK SEVER – V Husinci-Řeži zkoumají ostatky slavného astronoma Tychona Brahe – foto httpscs.wikipedia.org

Přístroj pro určování zeměpisné šířky a délky

Ve Zdibech se nachází Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, jehož posláním je aplikovaný a základní výzkum v oboru geodézie, zeměměřictví a katastru nemovitostí. „Vyvinuli zde například CIRKUMZENITÁL, přístroj s umělým horizontem pro současné určování zeměpisné šířky a délky metodou stálých výšek. Ve své době to byl unikátní přístroj, o který se zajímaly i významné zahraniční organizace. V současné době lze z vývojových výsledků ústavu jmenovat mobilní soupravu hydrostatické nivelace, pomocí které lze určovat převýšení mezi kontrolovanými body s přesností 50 mikrometrů. Příkladem uplatnění této technologie jsou i automatizované měřicí systému na objektech obou bloků Jaderné elektrárny Temelín,“ tolik ochutnávka z tamní práce.

Inovace začíná touhou něco změnit

Výzkumníci mohou poradit, který med je pravý

Máslovice se mohou pochlubit Výzkumným ústavem včelařským, který byl založen v roce 1919 jako státní výzkumný ústav. V usedlosti tehdy zvané „Na Dole“ sídlí ústav od roku 1922 až do současnosti, kdy má přes čtyřicet pracovníků a vlastní zhruba tisíc včelstev umístěných po celé České republice. I on má silnou náplň: „Med je jednou z nejčastěji falšovaných potravin. Výzkumníci z Výzkumného ústavu včelařského mohou poradit, který med je skutečně pravý, neboť zavedli do praxe systém přísné kontroly kvality medu a jeho označování pečetěmi „Med jak má být“. Každá pečeť má unikátní číslo, podle kterého se spotřebitel na stránkách www.medjakmabyt.cz dozví o svém medu všechno potřebné. Včelařům jsou nabízeny včelí matky, které mají tak hodné potomstvo, že se dá i pohladit. Včelaři také mohou využít celoroční systém boje proti parazitickému roztoči Varroa, který svojí vysokou účinností a minimalizací dávek veterinárních léčivých přípravků nemá ve svět konkurenci.“Nepřehlédněte