Po kompletní stavební obnově, kterou pozdně barokní hřbitovní kaple v Hustopečích na Břeclavsku podstoupila v roce 2020, dokončili malíři i vnitřní výmalbu kulturní památky. Kaple je tak kompletně opravená, řekla projektová manažerka hustopečské radnice Eva Bohutínská.
„První opravy začaly už před přibližně dvaceti lety. V roce 2005 dostala kaple novou střechu. Omítky byly odstraněny a zdi dlouho vysychaly. V současnosti se největší díl prací uskutečnil v roce 2020. Kaple dostala nové omítky, okna, dveře, podlahy, elektroinstalaci a uskutečnila se také úprava okolí,“ konstatovala Bohutínská.
Náklady oprav v roce 2020 dosáhly zhruba 600.000 korun, téměř kompletně náklady pokryla dotace od Jihomoravského kraje. Na malířské práce se Hustopečím podařilo získat dotaci na podporu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností od ministerstva kultury.
Malíři rekonstruovali vzhled vnitřní výmalby kaple hlavně podle fotografií i výsledků průzkumu původní výmalby. Je tak hotová kompletní obnova kaple. Město nyní zvažuje její využití a případnou možnost nahlédnutí pro návštěvníky hřbitova.
„Prvotním záměrem bylo, aby se lidé mohli do kaple alespoň podívat přes průzory ve dveřích, to musíme ještě upravit, protože ty současné průzory jsou malé a nevyhovující. A co bude uvnitř kromě krásné výmalby, to se ještě uvidí,“ uvedl místostarosta Hustopečí Bořivoj Švásta (Zelení).
zdroj: čtk


















