Premiéra dokumentu o bývalé prezidentce Slovenska Zuzaně Čaputové byla podle režiséra Marka Šulíka vždy plánovaná až po konci jejího mandátu, aby neovlivňoval politickou situaci v zemi. Snímek Prezidentka v pátek v premiéře zahájil 28. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Promítal se před vyprodaným sálem, řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.
Do českých a slovenských kin půjde Prezidentka 14. listopadu. Na jihlavském festivalu, který potrvá do 3. listopadu, se bude promítat ještě čtyřikrát.
„Moc se radujeme z toho, že film Prezidentka můžeme uvést. Podle nás je důkazem toho, jak dokumentární film dokáže ukázat věci, které třeba při čtení novin zůstanou skryté,“ řek Hovorka. Film podle něj odkrývá každodennost prezidentské práce.
Šulík Čaputovou poznal jako právničku občanského sdružení Via Iuris. „Když kandidovala, velmi se mi líbilo, jak v prvních debatách hovoří. Dostal jsem ten pocit, že by bylo fascinující být pět let blízko političky v tak vysoké funkci,“ řekl Šulík.
Jeho dokument začal vznikat už při druhém kole prezidentské volby. Za pět let natočil Šulík více než 350 hodin záběrů. I proto pro něj bylo složité vybrat 109 minut, který nakonec film má. „Snažili jsem se dodržet nějakou hrubou chronologii mandátu. Dramaturgii velmi precizně vystavěl sám život,“ řekl Šulík.
Čaputovou během pěti let poznal jako pracovitého a zodpovědného člověka, který je perfekcionista a dbá na to, aby věcem, o kterých veřejně hovoří, rozuměl. „A nemyslím si, že by obraz, který o sobě na veřejnosti dávala, se příliš liší od té Zuzany, kterou jsem poznal v uvozovkách za zavřenými dveřmi. Samozřejmě ji neznám důvěrně. Ale pracovně, v tom výkonu, v přemýšlení nad agendou, kterou má před sebou, to byl velmi poctivý člověk,“ dodal Šulík.
Zuzana Čaputová byla prezidentkou Slovenské republiky v letech 2019 až 2024. Snímek o ní je na festivalu zařazený v soutěžní sekci Opus Bonum hodnotící nové světové dokumenty. V kategorii je 3 filmů. Nejlepší světové dokumenty i dokumenty soutěžící v jiných kategoriích festival ocení na slavnostním večeru 2. listopadu.
Udílení některých ocenění bylo součástí již pátečního zahajovacího programu. Nejlepším krátkým filmem se stal indický snímek Když dítě zapláče. Předané byla také cena za nejlepší dokumentární knihu, cena za pozoruhodný přínos pro producenty a Cena Respektu za nejlepší audiovizuální reportáž. Získali ji reportérka Darja Stomatová a kameraman Ján Schrüger za reportáž o válce na Ukrajině Most mezi životy.
Cena za nejlepší dokumentární knihu patří titulu Jestli mám zemřít, ať je to příběh. Kolektiv autorů v ní přináší pohled na současný konflikt mezi Izraelem a jeho sousedy ze strany Palestinců. Podle porotců je kniha skutečným dokumentem své doby, je velmi osobitá a také naléhavá svým tématem, které zahrnuje i dodržování lidských práv. Cena za nejlepší dokumentární knihu se na festivalu uděluje od roku 2021.
Ocenění APA World Excellence Award získala Zuzana Mistríková, slovenská producentka, která působí i v Česku.
Zdroj: ČTK