V jižních Čechách začal sochařský festival, nabízí koně i psa

17.6.2022
Jiří Bydžovský

Příroda se stala tématem 15. ročníku sochařského festivalu Umění ve městě, který začal v Českých Budějovicích. Sochy zaplní deset měst a obcí. Na budějovických náměstích jsou nerezový kůň Michala Gabriela či bronzová socha Muž a pes, kterou vytvořil Jaroslav Róna. Vznikne i šest sochařských laviček, jež zůstanou v okolí Pasečné na Šumavě. Festival nabízí 25 soch a potrvá do konce září.

Akce se od roku 2019 snaží každý ročník zaměřit na jedno téma. Nejdřív to byla oslava technologií, robotů a 3D tisku, poté voda, loni město a emoce. Letos si organizátoři vybrali krajinu a přírodu. „Chtěli jsme vztáhnout pozornost na přírodu, rostlinnou a zvířecí říši, protože člověk ji dost utlačuje,“ řekl organizátor Michal Trpák.

Zapojila se města a obce České Budějovice, Bechyně, Borovany, Hluboká nad Vltavou, Lipno nad Vltavou, Pasečná, Veselí nad Lužnicí, Vodňany, Volyně a Tábor. Práce vystavilo 18 autorů. V Českých Budějovicích zaplnily sochy náměstí Přemysla Otakara II., Piaristické náměstí, slepé rameno Vltavy, Lannovu třídu či Zátkovo nábřeží.

K patnáctému výročí připravili pořadatelé sympozium v Pasečné poblíž lipenské přehrady. Vznikne šest sochařských laviček, které zůstanou v tamní krajině. Jedním z cílů festivalu je, aby sochy ve městech byly natrvalo.

Umění ve městě vzniklo jako setkání čtyř spolužáků z pražské VŠUP. Sochařskou výstavu pořádá sochař Michal Trpák, inspirovala už podobné akce jinde v ČR. Město letos stejně jako loni přispělo 600.000 Kč.

Zdroj:čtk

 Nepřehlédněte