V Karlovarském kraji bude kandidovat sedmnáct stran, hnutí a koalic

24.8.2021
Roman Kořinek

„Úředníci krajského úřadu kontrolovali zběžně náležitosti kandidátek, pak dále na podaných kandidátních listinách opravovali jako obvykle zjištěné nedostatky. Nesprávně či nepřesně uvedená jména či tituly kandidátů, nesprávný věk kandidátů, nesprávné či nepřesné uvedení místa pobytu kandidátů, nesprávně zkratkou uvedenou politickou příslušnost. Když nebyly nedostatky opraveny hned na místě při podání kandidátní listiny, byli zmocněnci k opravě vyzváni,“ uvedla Pavlíková.

Zmocněnce úředníci vyzývali i k doplnění chybějících příloh či opravám (zejména adres pobytů kandidátů) na přiložených prohlášeních kandidátů. „V několika případech byly kandidátní listiny doplněny o další kandidáty či byli kandidáti vyměněni, případně se měnilo jejich pořadí. V jednom případě bylo podáno prohlášení o odvolání dvou kandidátů,“ dodala mluvčí.

V Karlovarském kraji budou kandidovat všechny parlamentní strany, nové politické subjekty i méně známé strany a hnutí. Oproti minulým volbám se letos spojili do koalic Piráti s hnutím STAN a do koalice Spolu ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

V posledních sněmovních volbách vyhrálo v Karlovarském kraji hnutí ANO 2011, které získalo 35,42 procenta hlasů. Za ním se umístila SPD s 12,47 procenta hlasů a na třetím místě byla Česká pirátská strana, která měla 10,04 procenta hlasů. Kraj zaujal pět křesel ve sněmovně, ANO získalo tři poslance, po jednom SPD a Piráti. Pětiprocentní hranici v Karlovarském kraji překročila ještě ODS s 8,83 procenta hlasů, KSČM s 8,15 procenta hlasů a ČSSD s 6,98 procenta hlasů.

Zdroj: čtkNepřehlédněte