V Karlovarském kraji platí nový jízdní řád, obnoví se přímé Pendolino

13.12.2021
Roman Kořinek

Od neděle platí na železnici v Karlovarském kraji nový jízdní řád. Regionální linky zůstaly v podobném rozsahu jako letos, hlavní změny nastaly v dálkové dopravě. Mezi Chebem a Prahou bude jezdit postupně deset nových souprav InterJet. České dráhy obnoví také přímé Pendolino z Karlových Varů přes Plzeň a Prahu až do Ostravy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Českých drah (ČD) Lukáš Kubát. Nový jízdní řád bude platit do 10. prosince příštího roku.

Přímé spojení ze západních Čech směrem do Ostravy obnoví ČD po několika měsících. Pendolino bylo od letošního dubna kvůli výlukám rozděleno na dva spoje bez přípojové návaznosti. Cestující tak museli z Prahy využít následné spoje. V novém jízdním řádu se opět dostanou z Karlových Varů, Chebu a Plzně přes Prahu do Pardubic, Olomouce a Ostravy přímým vlakem.

Další změny v dálkové dopravě jsou mezi Chebem a Prahou, tedy přes Plzeň i Ústí nad Labem. ČD tam nasadí deset zcela nových pětivozových netrakčních souprav InterJet, nástupců Railjetů. „Poprvé v centrální Evropě budou vlaky na těchto dvou linkách vybavené speciálními okny, která lépe propouští mobilní signál, aby se v nich dalo lépe telefonovat. V první třídě budou bezdrátové nabíječky a novinkou budou i zásuvky na dobíjení elektrických vozíků a elektrokol. Samozřejmostí budou místa pro handicapované cestující a prostor pro kočárky a jízdní kola. Občerstvení na palubě bude zajištěno prostřednictvím mobilního minibaru,“ popsal Kubát.

V novém jízdním řádu ujedou vlaky Českých drah v Karlovarském kraji 2,35 milionů takzvaných vlakokilometrů. „Mírný nárůst o cca 200.000 vlakokilometrů souvisí se spuštěním nové linky spěšných vlaků mezi Karlovými Vary, Chebem a Plzní, které společně objednal Karlovarský a Plzeňský kraj. Tyto nové spoje jsou v provozu od letošního 13. června, přičemž o dva měsíce později na ně ČD začaly nasazovat místo motorových souprav RegioShark čtyři zcela nové elektrické soupravy RegioPanter,“ uvedl Kubát.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte