V Karlovarském kraji stoupla ve třetím čtvrtletí průměrná mzda na 33.249 korun

7.12.2021
Roman Kořinek

Průměrná hrubá mzda v Karlovarském kraji stoupla ve třetím čtvrtletí letošního roku na 33.249 korun. Meziročně jde o nárůst o 5,7 procenta, což je zhruba 1795 korun. I přes nárůst zůstává průměrná mzda v Karlovarském kraji nejnižší z krajů. Průměrná mzda v celé České republice stoupla ve třetím čtvrtletí na 37.499 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Meziroční nárůst o 5,7 procenta byl v Karlovarském kraji stejný, jako průměrný růst v České republice. Nejvíce procentuálně rostly mzdy ve Zlínském kraji (o 7,1 procenta), naopak nejnižší růst byl v Libereckém kraji (4,5 procenta).

Nejvyšší mzdy berou zaměstnanci nadále v Praze, kde ve třetím čtvrtletí průměrná hrubá mzda stoupla na 45.523 koruny. Nadprůměrné mzdy jsou i ve Středočeském kraji. Nejméně pak berou lidé kromě Karlovarského kraje také ve Zlínském nebo Moravskoslezském kraji.

Počet zaměstnanců v Karlovarském kraji opět ve třetím čtvrtletí klesnul, a to na 81.500. Meziroční úbytek zaměstnanců o 0,7 procenta je nevyšší z krajů. Nejvíce zaměstnanců přibylo v Praze.

Vývoj za první tři čtvrtletí letošního roku ukazuje v Karlovarském kraji nárůst mezd o 7,7 procenta na 32.350 koruny. Celkově tak mzda roste v kraji procentuálně rychleji, než byl celorepublikový průměr, který byl 6,8 procenta. To znamená, že se průměrná mzda v kraji pomalu přibližuje celostátnímu průměru. K tomu má ale stále daleko, v Česku vzrostla za první tři čtvrtletí roku průměrná mzda na 37.047 koruny.

V Karlovarském kraji udržují vyšší mzdy hlavně větší průmyslové podniky, zejména těžební Sokolovská uhelná. Podle celostátních údajů je v oblasti těžby a dobývání průměrná mzda na 38.759 korunách. Proti tomu ale stojí velký počet zaměstnanců v pohostinství a ubytování, u nich je průměrná mzda celostátně jen 22.346 korun, což je vůbec nejnižší průměrná mzda ze všech oborů, které statistici sledují.

Zdroj: ČSÚ/čtkNepřehlédněte