V Karlových Varech začalo ANO jednat o koalici v městském zastupitelstvu

26.9.2022
Roman Kořinek

Hnutí ANO, které vyhrálo komunální volby v Karlových Varech, začalo jednat o vzniku koalice ve městě. Jako první přišlo na řadu hnutí Karlovaráci, které skončilo ve volbách na druhém místě. ANO jednalo i s koalicí Spolu. Jde o strany, které tvořily koalici v Karlových Varech v posledních čtyřech letech. Na této platformě by vítězové chtěli začít sestavovat koalici, řekla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

„Začali jsme jednat s Karlovaráky a pozvaní byli i zástupci Spolu. Dnes v pondělí bychom pak chtěli jednat i s dalšími stranami. Chtěli bychom mít jasno zřejmě během úterka,“ řekla primátorka, která by chtěla v této funkci zůstat. Snadnému vyjednávání pomáhá i to, že ani po letošních komunálních volbách se síly v zastupitelstvu příliš nezměnily a všechny tři strany dosavadní koalice v zastupitelstvu zůstaly. Podle náměstka primátorky Tomáše Trtka (ANO) chce ANO oslovit i další strany a teprve pak se rozhodnout o konečné podobě koalice.

Podle Pfeffer Ferklové by sice bylo možné vytvořit většinu v zastupitelstvu spojením jen dvou stran, ANO ale dává přednost širší koalici s větší podporou v zastupitelstvu. Prioritně však chce navázat na dosavadní spolupráci s Karlovaráky a ODS, která letos kandidovala v koalici Spolu.

Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Proti dosavadnímu stavu tak o dva mandáty posílilo. Druzí skončili Karlovaráci s pěti mandáty, ti naopak o tři mandáty oslabili. Třetí SPD bude mít čtyři zastupitele.

V dosavadní koalici byla zastoupena i ODS, která měla v zastupitelstvu zatím tři mandáty. Letos kandidovala ODS pod hlavičkou koalice Spolu, tedy s KDU-ČSL a TOP 09. V zastupitelstvu získala koalice Spolu čtyři mandáty.

Hnutí ANO a Karlovaráci by vytvořili v zastupitelstvu většinu, pokud ke spolupráci přizvou i Spolu, měla by koalice pohodlnou většinu 23 hlasů. Do zastupitelstva se ještě dostalo hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA) se čtyřmi zastupiteli. Piráti budou zastoupeni dvěma zastupiteli a STAN také dvěma.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte