V Košířích by mohla být místo centra pro závislé policejní služebna

27.9.2022
Renata Říhová

Služebna Policie České republiky by mohla již v příštím roce vystřídat v Mahenově ulici v Košířích nízkoprahové centrum pro drogově závislé Progressiv. Tomu Praha 5 nedávno vypověděla nájemní smlouvu a prostory musí opustit do konce února 2023. Městská část tím razantně zareagovala na stížnosti místních obyvatel na neutěšený stav v okolí a dlouhodobý nezájem pražského magistrátu řešit drogovou problematiku komplexně v rámci celé Prahy.

„Je nám jasné, že vypovědění nájemní smlouvy Progressivu je sice v tomto případě správným a velmi důležitým krokem, nikoliv však jediným k řešení situace obyvatel v Mahenově ulici a v okolí. Mimo jiné je potřeba tuto lokalitu a veřejný prostor v ní stavebně a architektonicky kultivovat a posílit i bezpečnost, a to včetně pravidelné činností policistů, “ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) na setkání s obyvateli Mahenovy ulice, které zorganizovala v pondělí 12. září u zdejší hospody U Zvonu. Kromě ní se setkání zúčastnili i radní Jan Kavalírek (TOP 09), Petr Lachnit (ANO), dále zástupce Policie ČR a také například ředitelka místního centra Progressiv. „Jemu patří velké uznání za práci, kterou směrem k drogově závislým zajišťuje. Naše rozhodnutí nemíří proti němu. Chceme jím vyburcovat hlavní město, aby už konečně začalo konat. Praha potřebuje minimálně devět kontaktních center. Má ale pouze tři a z toho dvě jsou na území Prahy 5. Zdejší obyvatelé nemohou už dál nést takovou zátěž,“ zdůraznila Renáta Zajíčková.

Do velmi živé, téměř tříhodinové, debaty se zapojilo na osm desítek obyvatel. Ti upozorňovali na to, co vše nepříjemné musí snášet v kontaktu s drogově závislými, kteří sem do kontaktního centra přicházejí. „Naprosto je chápeme. Z našeho rozhodnutí o výpovědi nájmu centru Progressiv proto určitě neustoupíme a jsme přesvědčeni, že je správné. Občany a také nás znepokojují náznaky Pirátů a Prahy sobě směřující k revokaci tohoto rozhodnutí. Zároveň budeme vytvářet trvalý tlak na hlavní město, aby situaci začalo konečně systematicky řešit. Mimo jiné se k tomu zavázelo i letos v červnu, kdy k tomu schválili koncepční dokument,“ řekla starostka.

Práce na kultivaci veřejného prostoru pro obyvatele v okolí Mahenovy ulice už začaly. „V provozu je zrekonstruované zastávka MHD U Zvonu a Technická správa komunikací připravuje studii na revitalizaci náměstíčka v jejím sousedství. Hotová má být do dvou let,“ přiblížil předseda Výboru dopravního ZHM Praha 5 Jan Panenka (ODS).

Místní obyvatelé se tak dočkají výraznějšího zvýšení kvality bydlení, bezpečnosti a vytvoření možností trávit volný čas v okolí. Ke zlepšení situace by mělo přispět i chystané otevření pobočky České pošty v nové budově takzvané Košířské brány. Stát se tak má v průběhu letošního podzimu. Zásadní přelom k lepšímu by pak měl přijít právě s plánovaným zřízením služebny Policie ČR v Mahenově ulici. Ta nejbližší je totiž pro obyvatele Košíř dostupná až ve Stodůlkách.

Zdroj: TZ MČ Praha 5


Témata:

Nepřehlédněte