• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V krytu je dosud původní vybavení z 50. let. Fakulta zve na prohlídku

  14.5.2024
  Simona Knotková

  Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně zpřístupní protiletecký kryt pod areálem v ulici Arna Nováka.

  V krytu civilní obrany z 50. let minulého století zůstalo původní dobové vybavení včetně komunikačního zařízení, ventilace či ochranných pomůcek. Muzeologové z pozůstatků původního vybavení sestavili stálou expozici. Zájemci si ji prohlédnou v sobotu při muzejní noci. Termín si musejí zamluvit.

  „Komentovaná prohlídka začíná v prostoru šaten, pokračuje protiplynovou předsíní určenou původně pro hygienu, následují místnosti pro ukrývané či velitelský štáb,“ uvedla studentka muzeologie Simona Maděránková, která se na přípravě expozice podílela.

  Zájemci si mohou vyzkoušet třeba poskytnutí první pomoci podle dobových instruktážních panelů. Prohlédnou si dobové ventilační zařízení, ale také záchody, které byly dva na předpokládaných 150 lidí z tehdejšího univerzitního rektorátu. Z krytu vede také nouzová úniková šachta pro případ zhroucení budovy. Ústí na nádvoří fakulty, uvedla Irena Loskotová z fakultního ústavu archeologie a muzeologie.

  Na muzejní noc chystá filozofická fakulta i další program, zapojuje se poprvé. „Zpřístupňování výsledků našich bádání, stejně jako popularizaci, vnímám jako nedílnou součást naší každodenní práce,“ uvedla děkanka Irena Radová.

  Kromě krytu si zájemci prohlédnou třeba výstavu porcelánových váz Lucie Vobr Jestřabíkové v Galerii Edikula nebo černobílé snímky pořízené v Tibetu, které vystavuje Čítárna a kavárna kaFFe

  „Jsou to výseče ze záběrů unikátního filmového materiálu nazvaného Šoty z Tibetu 1959, jehož autorem je neznámý čínský kameraman. Tomuto filmu, natočenému ve formátu 16 mm, se ve své badatelské práci věnovali religionista Luboš Bělka a sinoložka Kamila Hladíková, kteří dosud nezveřejněné filmové záběry konfrontovali s textem novináře Jana Vinaře a vytvořili kritickou edici, z níž výstava vychází,“ řekla kurátorka Markéta Stulírová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte