V Liberci lepí do tramvají a autobusů speciální fólii. Likviduje covid, bakterie i plísně

17.2.2021
Fefík

Liberec tak bude prvním městem v České republice, které bude takto komplexně řešit ochranu svých cestujících. Fólie Coversafe bude instalována zhruba do stovky městských tramvají a autobusů.

Fólie Coversafe bude instalována zhruba do stovky městských tramvají a autobusů. „Do bezpečnosti našich cestujících investujeme průběžně. Od vypuknutí pandemie pravidelně ošetřujeme vozidla ozónem a dotykové plochy a madla čistíme dezinfekcí nad rámec běžného úklidu. Toto opatření nyní nahrazujeme systémovějším řešením v podobě aplikace antimikrobiální fólie,“ řekl předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.

Polepení jednoho vozu vyjde na 2 a půl tisíce korun.

„Přestože vozy pravidelně dezinfikujeme, pokles počtu cestujících je velmi znát. Lidé jednak nemají důvod cestovat a jednak se bojí. Díky této investici budou naše vozy zase o  kus bezpečnější,“ řekl Jiří Šolc, náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie.

Nářadí, skříně, foťáky i dron. Severočeské muzeum dostane dotaci na restaurování

Antimikrobiální samolepicí fólie Coversafe se už od listopadu testovala v tramvajích liberecké linky číslo 39. „Technologie je založena na působení mikrosfér zinku, tedy na přírodní bázi. Jde o nepřetržitou a účinnou ochranu i  proti řadě dalších virů, bakterií, choroboplodných zárodků a  plísní. Vše je navíc bezpečné a netoxické pro člověka a životní prostředí. Nejnovější atest nám potvrdil, že prokazatelně ničí přímo vir, způsobující onemocnění covid-19,“ vysvětil Alex Reynelt z české pobočky francouzské společnosti Gergonne, která fólii Coversafe vyvinula. Série testů potvrdila, že pokud není fólie manuálně poškozena, její životnost je minimálně čtyři roky bez ztráty účinnosti a  lze ji čistit běžnými čisticími prostředky.

„Jde o nepřetržitou a účinnou ochranu i proti řadě dalších virů, bakterií, choroboplodných zárodků a plísní. Vše je navíc bezpečné a netoxické pro člověka a životní prostředí,“ doplnil Reynelt.

Další jednání firma, vyrábějící ochrannou fólii, vede s Hradcem Králové. Coversafe už také chrání libereckou ZŠ Doctrina, Střední sklářskou školu v Železném Brodě, libereckou pediatrii, výrobní závod Valeo v Humpolci nebo lanovky ve slovenských Tatrách. „Zájem mají hlavně průmyslové podniky, školy, ordinace a kancelářské provozy, kde fólii Coversafe lepíme na stoly, přepážky, kliky, dotykové obrazovky a podobně,“ uzavřel Alex Reynelt.

Podívat se z turnovského nádraží na Lanzarote? Alespoň v duchuNepřehlédněte