• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Liberci se chystá dvacátý ročník čtenářského festivalu, nabídne setkání s autory i literární procházku

  4.6.2023
  Doris Drienová

  Na šesti místech v Liberci bude od středy do pátku příštího týdne Festival dětského čtenářství. Součástí třídenní akce jsou také tvůrčí dílny, scénická čtení či divadelní představení, informovali organizátoři akce.

  Na nejznámější akci tohoto druhu v Libereckém kraji opět přijedou známí tvůrci dětských knih, někteří budou křtít i své publikace.

  Festival se bude konat v Liberci podvacáté, poprvé se konal v roce 2003 pod názvem Veletrh dětské knihy. „Pokud si děti nenajdou vztah ke knihám v dětství, těžko jej nacházejí později. Proto mají akce tohoto druhu velký význam. Festival je v České republice zcela unikátní svým pojetím,“ uvedla krajská náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

  Centrem dění bude opět krajská knihovna, kde budou mít besedy či workshopy autoři knih, například Radek Malý, Petra Braunová, Petr Hugo Šlik či Jiří Walker Procházka. V knihovně se budou prezentovat i nakladatelé, kteří se věnují dětské literatuře, budou tam divadelní představení, výtvarná dílna, literární procházka se čtením, vyprávěním a plněním úkolů nazvaná Literatour či pátrací hra Oživlý gamebook. „Podpora čtenářské gramotnosti je nejdůležitějším posláním knihoven. Zapojení do Festivalu dětského čtenářství proto vnímáme jako přirozený vývoj a máme radost, že můžeme svými aktivitami celou akci doplnit a oživit,“ uvedla ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

  Dalšími místy festivalu budou kino Varšava a Naivní divadlo, která budou lákat na scénická čtení či filmové zpracování Mikulášových patálií. Výtvarné workshopy a dílny budou v Oblastní galerii a kavárně Pošta. Program bude i na náměstí u radnice, kde se představí soubory z mateřských a základních škol a současně tam bude happening nazvaný Ztracené příběhy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte