Veterináři odhalili ptačí chřipku v nekomerčním malochovu v Kostelním Hlavně u Prahy. Chovatel nahlásil úhyn 18 slepic a dvou kachen, v chovu bylo původně osm desítek různých druhů drůbeže. Veterináři ve středu zbytek malochovu utratili a kolem ohniska vymezili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Jde o letošní třiatřicáté ohnisko ptačí chřipky v nekomerčním chovu, nákaza také byla dosud v ČR potvrzena v deseti komerčních chovech.
Chovatel v Kostelním Hlavně nahlásil prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře náhlý úhyn slepic a kachen o uplynulém víkendu. Veterinární lékaři zjistili příznaky nákazy i u zbývajících ptáků. U odebraných vzorků se potvrdila vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1. „Zbývající kusy v hospodářství byly dnes v souladu legislativou utraceny a odvezeny k neškodné likvidaci v asanačním podniku, ohnisko bylo předběžně vydezinfikováno,“ uvedl ve středu Majer.
Šlo sice o nekomerční chov, ale protože v něm bylo více než 50 ptáků, musí být podle platných předpisů kolem ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru.
V těchto pásmech se vyhlásí mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže. Budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva,“ dodal mluvčí.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Zdroj: ČTK