V Mnichově Hradišti posbírali čtvrt milionu, budou mít Lavičku Václava Havla

24.4.2022
Fefík

Jméno Václava Havla i nyní, více než deset let po úmrtí našeho prvního polistopadového prezidenta, v českém veřejném prostoru silně rezonuje. Mnichovo Hradiště v tomto ohledu není výjimkou, a tak se radnice rozhodla dát místním možnost vyjádřit, zda by si přáli mít ve městě trvalou připomínku této velké postavy našich moderních dějin. A Hradišťáci řekli ano.

V předvečer 17. listopadu 2020 vyhlásilo město veřejnou sbírku ve spolupráci s webem darujme.cz. Předmětem sbírky bylo vybrání 250 tisíc Kč na realizaci Lavičky Václava Havla, uměleckého díla z dílny českého architekta Bořka Šípka. Zprvu příspěvky přibývaly rychle, ale jejich frekvence se postupem času snižovala. A tak sbírka trvala ještě po celý rok 2021. S blížícím se výročím 10 let od Havlova úmrtí však patrně vykonaly své vzpomínky a emoce. Cílové částky se podařilo v listopadu 2021 dosáhnout a bylo rozhodnuto, že Lavička Václava Havla v Mnichově Hradišti bude.

Radnice oslovila Dagmar Havlovou, která osobně každou Lavičku Václava Havla schvaluje, a získala její požehnání. „Přeji občanům i návštěvníkům Vašeho města, aby pro ně nové místo bylo inspirující, aby je podněcovalo k vyjádření i naslouchání myšlenek a názorů, k setkávání a toleranci,“ vzkázala Havlová.

Boleslavské ulice a zákoutí Bedřicha Kavánka jsou k vidění na zdejším hradě

 

Jako místo, kde by symbolická vzpomínka na Václava Havla měla vzniknout, byl na začátku dubna zvolen park u nádraží, někdejší Tyršovy sady. Vzpomínka na prvního prezidenta České republiky tak vznikne nedaleko pomníku bojů za svobodu v letech 1914–1918, 1939–1945 a 1948–1989, u něhož si Mnichovo Hradiště každoročně připomíná státní svátky a velká výročí. Lavička by měla být umístěna v zeleni v části parku u městského kina v ulici Ivana Olbrachta. Konkrétní umístění nyní připravuje architekt města Jan Světlík. Mezi původně zvažovanými lokalitami byl ještě park ve Studentské ulici před budovou Gymnázia Mnichovo Hradiště, přednost však dostal park u nádraží.

Na lavičku přispělo 58 dárců z řad jednotlivců a místních firem. Ve výsledku se v rámci sbírky vybralo 258.540 Kč, přičemž náklady na samotnou lavičku představují 250 tisíc. Zbývající náklady na osazení a vkusnou úpravu prostranství, do něhož bude lavička zasazena, uhradí město. „Na začátku jsme si kladli otázku, zda by Hradišťáci Lavičku Václava Havla ve městě vlastně chtěli. Prostřednictvím sbírky jsme jim dali možnost tuto vůli vyjádřit. To, že jsme se na ni po tisícovkách, po stovkách složili, považuji za mimořádně cenné. Bude to takové naše malé Národní divadlo, Hradiště sobě,“ glosuje starosta Ondřej Lochman. Lavička Václava Havla by v Mnichově Hradišti měla být umístěna na podzim. Město u ní plánuje 17. listopadu uspořádat sváteční setkání.

Koncept Lavičky Václava Havla, dvě kovová zahradní křesla spojená s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, vytvořil architekt a designér Bořek Šípek, někdejší hlavní architekt správy Pražského hradu. Instalace je symbolem dialogu a ochoty sednout si spolu k jednomu stolu a diskutovat. Dosud bylo po světě umístěno více než 40 Laviček Václava Havla, první v roce 2013 ve Washingtonu D.C.

Zdroj: Martin Weiss, město Mnichovo HradištěNepřehlédněte