• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • V Modřanské rokli pokračuje kůrovcová těžba

    11.1.2020

    Od konce loňského srpna se v Modřanské rokli těží kůrovcem napadené smrky.

    Podle nadlesního Josefa Holeše z Lesů hl. města Prahy je v současné době vytěžena polovina napadených porostů. Hotovo je především v horní části rokle, v prostoru od základní školy Libuš k Písnici. Zbytek bude dotěžen do zhruba poloviny dubna. V zimních měsících není totiž kůrovec aktivní (potřebuje teplotu vyšší než 14 stupňů Celsia), a tak nepokračuje ve svém zkázonosném díle.

    A proč se bojuje s kůrovcem i v Praze? Může za to nepůvodní stanoviště pro smrky a dlouhodobě nepříznivé klimatické podmínky. Ty zapříčinily oslabování smrků a usnadnily šíření houbových chorob i napadání smrků hmyzími škůdci, jako je lýkožrout smrkový a lýkožrout lesklý z podčeledi kůrovci.

    Zelená čísla vypadají pěkně. Ale nějaký čas to potrvá, než vznikne nový les

    Nejsou-li napadené stromy včas asanovány, dochází k masivnímu rozmnožování těchto škůdců. Po ukončení těžby dojde k zalesnění vzniklých holin. „Při zalesňování se budou vysazovat pouze takové druhy dřevin, které odpovídají přirozené druhové skladbě Modřanské rokle, zejména duby, buky, jilmy, jedle, borovice a ojediněle modříny,“ doplňuje místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

    FOTO: Boj s kůrovcem v Praze

    Boj s kůrovcem v Praze - 1 le IMG_2917Boj s kůrovcem v Praze - 2 leBoj s kůrovcem v Praze - 4 p12Boj s kůrovcem v Praze - 5 kůrovec p21Boj s kůrovcem v Praze - le IMG_3049-1
    Další fotky
    Boj s kůrovcem v Praze - 0 p12+

     



    Nepřehlédněte
    9.7.2026
    Středočeský kraj

    Dělníka na Mělnicku zavalil písek

    30.6.2026
    Středočeský kraj

    Bouřky řádily ve středních Čechách