• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Moravskoslezském kraji je o brigádníky obrovský zájem, na mnoha místech je nedostatek lidí

  4.6.2023
  Doris Drienová

  V Moravskoslezském kraji je velká poptávka po brigádnících na léto, zejména v sezonních provozovnách, ale i pro období dovolených v některých výrobních firmách. Mnohde je lidí nedostatek.

  Nabídek je podle něj poměrně dost už nyní, což souvisí s příchodem teplého počasí. Brigádníky už nabírají plovárny či sezonní stánky. „Samozřejmě v plánu dovolených už mají podniky jasno, takže i podniky už pomaličku shání brigádníky, protože spousta lidí už teď v červnu vyjíždí na dovolené, které jsou před sezonou levnější. Takže hlavně maturanti, kteří skončili před 14 dny na většině škol, už si můžou najít práci a rovnou začít brigádničit,“ uvedl Burkovič.

  Firmy už podle něj většinou rezignovaly na nabírání studentů, kterým ještě není 18 let, protože pro mladší brigádníky je v zákoníku práce množství omezení. „Takže se bavíme až o třetích, čtvrtých ročnících středních škol. Těch lidí není obecně moc, protože ten ročník je ještě pořád slabší. V tomto okamžiku není z čeho brát a ještě několik let nebude, než se silnější ročníky dostanou do toho brigádnického věku,“ poznamenal Burkovič.

  Brigádníky podle něj nabírají podniky ze všech odvětví. Lidi hodně hledají firmy ve velkých průmyslových zónách, ale raději než brigádníky berou pracovníky na delší dobu. „Ale vidíme to ve službách, které se teď rozjely, to znamená veškeré možné sezonní věci, hotely, restaurace, penziony, různé služby na horách, půjčování koloběžek a podobně. Co mohlo, se teď rozjelo na plné pecky,“ řekl Burkovič.

  Zvýšené poptávce odpovídá i výše odměn pro brigádníky, jak řekl prezident Asociace pracovních agentur z Ostravy Radovan Burkovič.

  S blížícími se prázdninami se bude zvyšovat počet lidí, kteří vyrážejí za sezonními atrakcemi, a ty budou pro provoz potřebovat více lidí. „Některé atrakce třeba teď jedou jenom o víkendu, ale jakmile dojde na červenec, tak už se rozjedou i přes týden,“ dodal Burkovič.

  Brigádníci si mohou vydělat více peněz než dříve. Zvýšila se minimální mzda, a současná minimální taxa je tak 103,80 korun hrubého za hodinu. „Pod tu nesmíte jít ani v případě dohody o provedení práce. To znamená, že pokud dneska sháníte brigádníka a jste v kraji, kde je o ně nouze, nebo v některém velkém městě, tak když nabídnete 130 – 140 korun za hodinu, tak budete rádi, když někdo přijde. Bude lepší, když dáte 150 i 160. V okrajových částech nebo tam, kde je o práci nouze, tak 120 – 130 korun za hodinu je běžná taxa, která se dnes nabízí,“ uvedl Burkovič.

  Na portálech nabízejících brigády v Ostravě a okolí se například aktuálně dají sehnat práce v provozovnách rychlého občerstvení, doplňování zboží i práce u pokladen v obchodních řetězcích, práce při výdeji balíků v logistickém centru v Mošnově, mytí oken, hlídání dětí, obsluha v kavárně nebo třeba pomocné práce v mlékárně.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte