V noci na neděli skončí stálé kontroly na hranicích se Slovenskem

4.2.2023
Doris Drienová

V noci na neděli skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích, které Česko kvůli nárůstu migrace zavedlo koncem loňského září. V příhraničním prostoru na silnicích i mimo ně ale zůstane zvýšený dohled policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu po jednání vlády oznámil, že podmínky na hranici může kabinet operativně měnit.

Pokračovat budou podle Rakušana společné kontroly ve vlacích na slovenské straně hranice tak, aby případní odhalení migranti zůstali na Slovensku. Obě strany budou také pracovat na smlouvě, která umožní užší spolupráci v době krizí, mezi které migrační patří, uvedl ministr. Změnu podle něj umožnil úbytek zadržených migrantů, zatímco loni v září jich bylo na Slovensku zachyceno každý den zhruba 400, nyní se jejich počty pohybují v jednotkách.

Vláda vyčerpala čtyři měsíce z půlroční lhůty, po kterou mohou země schengenského prostoru rozhodnout o dočasných hraničních kontrolách. Zavedla je po strmém nárůstu počtu migrantů zejména ze Sýrie, kteří přes Slovensko a ČR mířili do států západní Evropy. Při tranzitní migraci loni policie v ČR odhalila 21.852 běženců, o rok dřív jich bylo 1330.

Při kontrolách na česko-slovenských hranicích vypomáhali vojáci a celníci, vláda jejich počet postupně snižovala. Minulý týden kabinet prodloužil kontroly právě do dnešní půlnoci, vojáky a celníky z nich stáhl. Policejní kontroly jsou nyní již jen namátkové. I po zrušení stálých kontrol ale bude v příhraničním prostoru sloužit navíc 70 policistů na směnu. Kontroly od loňského září do 25. ledna podle ministerstva vnitra prověřily víc než tři miliony lidí. Při migraci policisté zajistili 9567 lidí a vstup neumožnili 2545 z nich. Zadrželi také 141 lidí podezřelých z převaděčství.

Ukončení stálých kontrol uvítalo Slovensko, které jejich zavedení loni na podzim kritizovalo. Slovenské ministerstvo vnitra opakovaně uvedlo, že migraci je třeba řešit například ochranou vnějších schengenských hranic, včasným přijímáním opatření na nadnárodní úrovni či sladěním vízové politiky zemí mimo EU, které jsou součástí takzvané balkánské trasy pohybu uprchlíků.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte