• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Olomouci se bude opravovat Sloup Nejsvětější Trojice

  30.3.2024
  Simona Knotková

  Oprava Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, začne v pondělí 8. dubna. Informovala o tom mluvčí radnice Radka Štědrá.

  Zakázku ve výběrovém řízení získal akademický sochař René Tikal. Oprava 32 metrů vysoké dominanty historického centra bude včetně DPH stát 30,2 milionu korun, 85 procent nákladů pokryje dotace. Původní odhady ceny zakázky hovořily o částce 31,2 milionu korun. Sochař na dokončení prací bude mít 990 dní od převzetí staveniště.

  Podle vedoucího odboru investic magistrátu Marka Drešra odborníci Sloup Nejsvětější Trojice naposledy před deseti lety vyčistili a nyní je nutná jeho rozsáhlejší oprava. „Předmětem veřejné zakázky je provedení kompletního restaurátorského zásahu u kamenných i kovových prvků,“ stojí v oznámení o veřejné zakázce. Kolem barokního sloupu bude lešení, s demontáží soch odborníci zatím nepočítají. Až restaurátorský průzkum ale ukáže, jestli to nebude nutné. Radní počítají s tím, že náročná oprava sloupu se uskuteční ve dvou letních sezonách.

  Poslední velká obnova barokního sousoší trvala téměř rok a půl a skončila v roce 2001. Renovace památky tehdy stála téměř 17 milionů korun. Odborníci mimo jiné sejmuli ze sloupu sochy, které byly v havarijním stavu. Na sousoší pracovala stovka lidí. Restaurování více než 30 metrů vysokého sloupu považovali tehdy odborníci za jednu z nejrozsáhlejších prací v ČR. V následujících letech podstoupila památka několik dalších odborných zásahů.

  Sloup Nejsvětější Trojice je dílem Václava Rendera a jeho pokračovatelů. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner. Barokní sloup postavili v letech 1716 až 1754. Podle zástupců radnice je sousoší díky zápisu na seznam UNESCO magnetem pro turisty z celého světa, do Olomouce míří kvůli tomu i turisté z Japonska, Číny nebo Jižní Koreje.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte