• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Olomouci vyroste nová městská čtvrť

  2.3.2022
  Redakce

  Několik miliard korun si vyžádá chystaná přestavba rozlehlého areálu vojenských skladů v sousedství Velkomoravské ulice v Olomouci. Zhruba do 15 let tam má vzniknout nová městská čtvrť. Součástí plánů je kromě bytových domů i stavba multifunkční haly, o které už developer jedná s radnicí. Demolice starých skladových hal má skončit letos, odborníci zároveň začnou pracovat na studii budoucího využití této plochy.

  Na pozemcích po bývalých skladech by v příštích letech mohlo být podle Nádvorníka postaveno 12 bloků domů, z nichž každý si vyžádá investici kolem miliardy korun. Stavba jednoho bloku zabere zhruba rok, takže dokončení celého projektu lze očekávat za 12 až 15. let. „Hrubým odhadem toto území poskytuje až více než 250 tisíc metrů čtverečních hrubé podlahové plochy, která může být využita na byty, případně na další občanskou vybavenost či multifunkční sportovní halu,“ uvedl Pavel Nádvorník z developerské společnosti Redstone Real Estate, která projekt připravuje.

  Investor už jedná ohledně multifunkční haly s radnicí, které se zatím nepodařilo uvést v život svůj vlastní projekt na nové zařízení poskytující zázemí pro sport a kulturu. „Naše společnost se zavazuje, že celou multifunkční halu vyprojektuje, postaví a bude ji provozovat. Od města bychom rádi chtěli nějaký finanční příspěvek. Tak jak město přispívá sportovním klubům v Olomouci, tak aby přispívalo i na fungování této haly,“ řekl Nádvorník.

  V areálu vojenských skladů bude v příštích měsících zbouráno 35 zchátralých budov. Odborníci odhadují, že po nich zůstane 65 tisíc metrů krychlových betonu a suti. „Veškerý stavební odpad bude recyklován a opětovně využit, což je v době nedostatku nerostných surovin vhodný přístup v rámci cirkulární ekonomiky. Odlehčíme tím také dopravě v Olomouci. Ze stavby by muselo odjet přes 4 000 nákladních vozidel, které by vozily materiál na skládku a zatěžovaly naše okolí emisemi oxidu uhličitého,“ uvedl Matěj Smětal z firmySmětal Silack, která demoliční práce provádí.

  Bývalé ženijní sklady mají rozlohu 171 339 metrů čtverečních. Armáda skladový areál prodala v roce 2010 za několik desítek milionů korun. Majitelem se tehdy stala firma Net Media Group. Insolvenční řízení s Net Media Group začalo v létě 2017 krátce poté, co se jejím novým majitelem stala společnost Gallanzaro. Nový člen představenstva Net Media Group Milan Gottwald tehdy podání insolvenčního návrhu zdůvodnil enormním rozsahem závazků této firmy.

  Areál na jaře 2019 vydražila v aukci za 353 milionů korun firma Nemovitosti nájemního bydlení II ze skupiny Unicapital podnikatele Pavla Hubáčka. Pozemky byly poté převedeny na firmu Nová Velkomoravská, jejímž jediným vlastníkem se místo Unicapitalu stala společnost Redstone Real Estate podnikatele Richarda Morávka. V uplynulých letech postavil Morávek na pozemcích po bývalému podniku Milo nákupní centrum Galerie Šantovka a plánuje tam další objekty včetně výškové budovy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte