V Olomouckém kraji je akutní nedostatek pediatrů potřebných k očkování dětí

10.1.2022
Redakce

Úřady v Olomouckém kraji nemají přehled o pediatrech očkujících děti proti koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví do kraje zatím neposílalo údaje o tom, kteří praktičtí lékaři pro děti a dorost si vakcínu objednali. Na dotaz to dnes řekla krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová. Ministerstvo zdravotnictví dnes údaje do kraje zaslalo, řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Chybějící data komplikují organizaci provozu očkovacích míst v nemocnicích i situaci rodičů. Mnoho pediatrů vakcinaci proti covidu-19 neposkytuje a rodiče musí složitě hledat jiné ordinace nebo dlouho čekat na volný termín v očkovacích místech, která jsou v nemocnicích. Aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru byla v kraji očkována necelá dvě procenta dětí.

Děti ve věku od pěti do 11 let mohou být očkovány proti koronaviru od poloviny loňského prosince. Nepřehledná situace podle Kohoutové vznikla proto, že pediatři si vakcíny většinou objednávají sami, avšak ministerstvo zdravotnictví tyto informace zatím nehlásilo zpět do kraje. „Požádala jsem minulý týden ministerstvo, aby nám poslali seznam lékařů, kteří si objednali očkovací látky, abychom v kraji měli přehled, kdo očkuje a kdo ne. I kvůli provozu očkovacích míst v nemocnicích, protože to není úplně optimální a chtěli bychom to všechno dostat k praktikům. Bohužel tento přehled zatím nemám,“ uvedla Kohoutová.

Ministerstvo zdravotnictví na požadavek koordinátorky už reagovalo. „Paní koordinátorka o tyto informace požádala na konci minulého týdne a dnes jí byly zaslány. Každý týden jsou informace ohledně očkování u praktických lékařů aktualizovány. Doplňujeme, že s krajskými koordinátory probíhá neustálá komunikace,“ uvedl Jakob.

Očkování děti dva dny v týdnu nabízí Fakultní nemocnice Olomouc. Jednou týdně lze děti nechat očkovat v Nemocnici AGEL Prostějov, Nemocnici AGEL Přerov a v Nemocnici Šumperk. „Vím ještě o pár lékařích, kterým jsme distribuovali očkovací látky z našeho očkovacího místa,“ podotkla Kohoutová. Hejtmanství kvůli chybějícím informacím nemůže umístit na web Olomoucký kraj pomáhá seznam praktických lékařů, kteří očkování dětí nabízejí.

Rodičům to způsobuje komplikace. „Před vánočními svátky jsme se s manželkou shodli na tom, že syna očkovat necháme. Naše dětská lékařka ale děti proti koronaviru neočkuje, takže jsme vložili údaje do registračního systému v domnění, že to stihneme mezi svátky ve Fakultní nemocnici Olomouc. Bohužel jsme na druhý PIN čekali až do závěru minulého týdne,“ řekl Jan Pospíšil z Olomouce.

Rodina Pospíšilova se rozhodla dál nečekat a na internetu hledala informace o tom, kteří pediatři v Olomouci a okolí očkují. „Byla to takřka detektivní práce, protože nějaký oficiální seznam ordinací, které děti ve městě očkují, jsem nenašel. Náhodou jsem ale objevil velmi ochotnou dětskou lékařku na druhém konci města, ke které jsme minulý týden zavezli syna na první dávku,“ dodal.

zdroj: čtkNepřehlédněte