V Ostravě se ANO a Spolu shodly na většině bodů, jediný drobný nesoulad byl u nemocnice

25.9.2022
Doris Drienová

Zatím na jediný sporný bod narazili v koaličním vyjednávání v Ostravě zástupci vítězného hnutí ANO a koalice Spolu. Šlo o to, zda má Městská nemocnice Ostrava (MNO) zůstat v majetku města, nebo zda ji má město převést na kraj. I na tom se už ale vyjednávací týmy shodly, a nic tak nebrání v dalších jednáních s potenciálními koaličními partnery, kterými mohou být Piráti, případně hnutí Ostravak. Novinářům to po nedělním jednání řekli lídr ANO a současný primátor Tomáš Macura a lídr Spolu Jan Dohnal.

ANO v zastupitelstvu, které má 55 členů, získalo 21 mandátů. Druhé Spolu má devět mandátů, třetí Ostravak bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá SPD má sedm mandátů, čtyři zastupitele bude mít STAN a Piráti a KSČM po tři mandáty. Dosud město vedla koalice, v níž ANO, které v předešlých volbách rovněž vyhrálo s 21 mandáty, jsou Piráti, ODS a lidovci.

Macura řekl, že s partnery ze Spolu má ANO shodu na většině programových bodů. „Jediná třecí plocha je tam ohledně budoucnosti městské nemocnice, nakolik ODS prezentovala, že její preferovanou variantou je vyčlenění nemocnice z majetku města a převod do krajské sítě nemocnic. Dohodli jsme se na tom, že to není varianta, že městská nemocnice zůstane příspěvkovou organizací města, bude rozvíjena pod hlavičkou města, takže jinými slovy je shoda i na tomto bodu,“ řekl Macura.

Dohnal řekl, že řešili zejména programové priority a průniky a vztah k MNO si vysvětlili. „Řekl bych, že na všech ostatních tématech, která máme v programu my a hnutí ANO, jsme se sešli,“ řekl Dohnal.

Primátor řekl, že MNO potřebuje zásadní modernizaci a město na ni už několikátým rokem i pracuje. „Máme k tomu zřízený i samostatný finanční fond, který plníme, máme zpracovaný generel rozvoje nemocnice. Jinými slovy – obáváme se toho, že když by městská nemocnice byla převedena do sítě krajských nemocnic, tak že se ten její rozvoj zastaví. My potřebujeme, aby tady byla dostupná zdravotní péče na co nejvyšší úrovni a chceme si to pohlídat tím, že bude městskou organizací,“ řekl Macura.

Uvedl, že v neděli nebo v pondělí chce ANO jednat s Piráty, hnutím Ostravak a znovu i s koalicí Spolu. „Moje preferovaná varianta je na stávajícím půdorysu, případně rozšířená ještě o jeden subjekt a tím jedním subjektem může být, připusťme, hnutí Ostravak,“ řekl Macura.

Dohnal řekl, že Spolu ještě v neděli chce jednat s Piráty i hnutím Ostravak a pak se vrátí k jednání s ANO. „Určitě se rozběhnou dneska jednání i na všech velkých městských obvodech, to znamená na Jihu, Moravské Ostravě, na Slezské Ostravě a v Porubě. Já, protože jsem zároveň i předsedou ODS v Ostravě, se určitě budu snažit vyjednat, aby velké obvody kopírovaly pokud možno koalici na městě. Budeme určitě usilovat o účast ve všech těchhle velkých obvodech,“ řekl Dohnal.

Macura řekl, že chce, aby koaliční smlouva byla podepsána do konce příštího týdne. Město podle něj čeká poměrně hodně rozhodnutí o zásadních krocích. „Za standardního mechanismu by nejbližší zastupitelstvo bylo až někdy v listopadu, které je to ustavující. Tam akorát každý slíbí slib a to první funkční zastupitelstvo by bylo až v prosinci, kdybychom teď na to netlačili. A my na to tlačíme, ať se to urychlí o jeden měsíc, právě z toho důvodu, ať už je tady nějaký funkční orgán který začne ty věci rozhodovat,“ řekl primátor.

Jde podle něj opravdu o čas tváří v tvář krizi, která přichází. „Kromě toho ještě jeden důvod je a ten je vlastně i odpovědí na to, proč aspoň já se snažím o širokou koalici s větší podporou. Nám by teoreticky samozřejmě stačil jeden partner, abychom měli převahu v zastupitelstvu. Myslím si, že speciálně v téhle době to chce vedení města s větším rozkročením, a tím pádem i s větší legitimitou v rozhodování,“ řekl Macura.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte