• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Pardubické nemocnici dalo v jeden den výpověď 56 lékařů

  3.4.2024
  Simona Knotková

  V Pardubické nemocnici podalo výpověď najednou 56 lékařů z šesti oddělení. Deset z nich je z anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO). Uvedla to v úterý večer televize Nova.

  Mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová televizi řekla, že zdravotnickou péči v nemocnici to zatím neohrožuje a postup lékařů je možné brát jako tlak na vedení před vyjednáváním s odboráři.

  Výpověď podle Semrádové podalo den před Velikonocemi 13 procent lékařů Pardubické nemocnice. „Bezprostředně ohrožena péče v Pardubické nemocnici není,“ řekla mluvčí.

  Výpovědi jsou podle televize bez udání důvodu. „Je to konflikt, který vznikl mezi lékaři a vedením nemocnice,“ řekl lékař ARO Ján Motešický. „My se můžeme domnívat, že za tímto krokem je i snaha vyvinout tlak na zaměstnavatele před nadcházejícím jednáním s odborovými organizacemi,“ řekla Semrádová. Jednání se podle Novy uskuteční ještě v tomto týdnu.

  Hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM) poukázal na novelu zákoníku práce, která je podle něj nedomyšlená. Nyní se to ukazuje při výpočtu mezd jednotlivých lékařů, dodal.

  Schválení novely zákoníku práce, která měla umožnit zdvojnásobení ročního objemu dobrovolných přesčasů zdravotníků na 832 hodin, vyvolalo v Česku loni protesty části lékařů. Někteří z nich kvůli tomu vypověděli své smlouvy o přesčasové práci. Na základě jejich protestu byla tato novela zrušena, každému zaměstnanci tak mohou nemocnice nařídit 150 hodin přesčasů, na dalších až 416 hodin může být uzavřená dohoda.

  Společnost Nemocnice Pardubického kraje v lednu uvedla, že v jejích nemocnicích vzrostou lékařům mzdy až o 15.000 korun měsíčně, ostatní pracovníci mají slíbeno osmiprocentní zvýšení. Na finální podobě kolektivní smlouvy se podle společnosti s jejím vedením domluvily odbory.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte