V pardubickém uprchlickém centru se počty nemění ani po uzavření střediska v Praze

22.6.2022
Redakce

Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří se v posledních dnech zaregistrovali v pardubickém Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU), se ani po uzavření obdobného centra v Praze Vysočanech nezvýšil. V pátek přišlo 49 běženců, v pondělí 103, přičemž týden předtím to bylo v pátek 47 a v pondělí 138 lidí. Z čísel vyplývá, že region nezaznamenal žádný nárůst příchozích z Ukrajiny, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Praha uzavřela minulý týden ve středu KACPU ve Vysočanech. Důvodem byla přeplněnost metropole a nedostatečné kapacity. Zároveň vláda městu podle vedení Prahy stále nepředložila požadovaný plán přerozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů. Na místě pražského KACPU zůstala informační služba pro uprchlíky. Jsou směřováni k registraci k pobytu do jiných krajů.

V Pardubickém kraji se od počátku válečného konfliktu na Ukrajině zaregistrovalo k pobytu v Česku více než 16 tisíc uprchlíků. Jejich denní počty byly vysoké především v prvních měsících, 2. března pro ně bylo v budově krajského úřadu v sále Jana Kašpara otevřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Postupně ukrajinských běženců ubývalo, centrum proto omezilo dobu svého provozu. Od července se jeho fungování opět omezí, a to z nynějších sedmi na tři dny v týdnu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte