V pátek odstartují v Českém Krumlově Svatováclavské slavnosti, potrvají šest dní

22.9.2022
Jiří Bydžovský

Poslední zářijový víkend patří v Českém Krumlově Svatováclavským slavnostem, které letos slaví jubilejní 20. ročník. A stejně jako každý rok se k nim připojí i Mezinárodní folklórní festival. Program bude probíhat od pátku 23. až do středy 28. září. Obyvatelé i návštěvníci se mohou těšit na bohaté hudební, taneční i gastronomické zážitky.

„Svatováclavské slavnosti mají atmosféru přátelského setkání. Konají se v klidnějším období, kdy město už není tolik zahlceno turisty, proto mají spíš ráz sousedských slavností. Do programu je zapojeno spoustu místních souborů a spolků, což dělá akci oblíbenou zejména mezi obyvateli,“ uvádí Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

Hlavním dějištěm bude náměstí Svornosti, kde od pátku do neděle bude stát Svatováclavský jarmark a proběhnou zde mnohá vystoupení v rámci Mezinárodního folklórního festivalu. Žít to bude ale v celém historickém centru zejména pak v areálu Klášterů, kde se zabaví děti i dospělí.

V pátek na náměstí Svornosti proběhne oficiální zahájení slavností starostou města Daliborem Cardou. Hudební doprovod zařídí legendární folková kapela Nezmaři a hudební osobnost Michal Prokop a jeho kapela Framus Five.

Účastníci 21. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu roztančí Seminární zahradu, Širokou ulici a Klášterní dvůr. Do Českého Krumlova dorazí účinkující z Čech, Moravy, Polska nebo Izraele.

Fanoušci folkloru mohou páteční večer strávit v Krumlovském mlýně za zvuku muzik folklorních souborů. Pro ostatní tu bude koncert Pocta Edith Piaf v Synagoze nebo autorské čtení s hudebním doprovodem v Prádelně.

V sobotu bude náměstí Svornosti žít folklorem. Po celý den budou vystupovat účastníci Mezinárodního folklórního festivalu. Večer proběhne tradiční slavnostní předání portepee novým členům granátnické gardy a jejich uvedení do služby.

Václavové a Václavky by neměli zapomenout na registraci a podpis v pamětní knize Svatováclavských slavností na náměstí Svornosti, kde také večer proběhne společné setkání nositelů těchto jmen.

V pátek a sobotu bude možnost prohlídky města nebo kostýmované noční prohlídky města s průvodcem zdarma. Komentované prohlídky nabídnou Kláštery, kde se s průvodcem dostanete do veřejnosti nepřístupných a zapomenutých míst. Jedinečné historické interiéry bude možné vidět i v rámci prohlídky na Kvítkově dvoře. Vstupné na celý program slavností je zdarma.

Zdroj:vzNepřehlédněte