V písecké Sladovně začala výstava věnovaná Janu Amosi Komenskému

15.5.2022
Jiří Bydžovský

Interaktivní výstava věnovaná osobnosti a myšlenkám Jana Amose Komenského začala v písecké Sladovně. Výstava potrvá do konce letošního roku. Nejedná se o klasický formát vázaný na jeden konkrétní výstavní prostor. Návštěvníci zažijí cestu běžně nepřístupnými místy Sladovny, dostanou možnost poznat osobnost Komenského a porovnat jeho myšlenky se sebou samými.

Výstavu připravovalo sedm lidí, kteří se dlouhodobě věnují Janu Amosi Komenskému. Jde o dramaturgyni a režisérku Dominiku Špalkovou, výtvarníka a pedagoga Jana Svobodu, odborníka na komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku Vladimíra Urbánka, divadelníka Romana Černíka, scénografa Tomáše Žižku, loutkáře a pedagoga Tomáše Machka a Adama Langera. „Společně jsme se vydali na cestu vlastního poznání ve stopách Komenského a každý z nás otiskl do výstavy osobitou zprávu a zkušenost,“ uvedl Machek.

„Návštěvníci se vydají na pouť v chronologicky opačném směru Komenského života. Začnou u pomníku v Naardenu, kde je český učenec pohřben, a postupně poputují jeho životem až k narození. Výstava nabízí prolínání různých formátů jako například prohlídku hradu, tvůrčí program nebo imerzivní divadlo za aktivní účasti návštěvníka,“ uvedl ředitel Sladovny Adam Langer .

Zdroj:vz/čtkNepřehlédněte