• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V plamenech uhořelo osm lidí. Z požáru ústavu pro lidi s postižením je obžalovaný ředitel

  1.3.2024
  Simona Knotková

  Státní zastupitelství podalo obžalobu na ředitele Městské správy sociálních služeb ve Vejprtech na Chomutovsku, pod kterou patří domov pro mentálně postižené.

  Kvůli jeho požáru v roce 2020 zemřelo devět lidí. Informaci České televize ve čtvrtek potvrdila okresní státní zástupkyně Eva Seifertová. Řediteli Viktoru Koláčkovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení.

  „Byla podána obžaloba včera (ve středu) k Okresnímu soudu v Chomutově,“ uvedla Seifertová. Při požáru v domově pro mentálně postižené v roce 2020 zemřelo na místě osm lidí, další muž následně v nemocnici. Událost patří mezi nejtragičtější požáry v republice.

  Požár podle policie založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila. Podle dřívějších informací řediteli policie vyčítá fungování domova před požárem. Koláček řekl, že k podané obžalobě žádné bližší informace zatím nemá. „Přišlo mi to datovou schránkou jako soukromé osobě, můj obhájce to ještě neví. Vzhledem k tomu, že jsem to dostal ve středu, tak k tomu nemůžu nic říct,“ uvedl.

  V domově Kavkaz B začalo hořet 19. ledna 2020 brzy ráno ve společenské místnosti. Při požáru bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel, který přivolal pomoc. Příčinou byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm. S devíti oběťmi je tento požár jedním z nejtragičtějších v zemi. Při nejtragičtějším požáru v historii samostatné ČR zemřelo v srpnu 2020 v panelovém domě v Bohumíně 11 lidí.

  V roce 2022 zemřeli dva lidé při požáru Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy, desítky lidí hasiči evakuovali. Krajští kriminalisté případ stále prověřují, řekla mluvčí středočeských policistů Vlasta Suchánková. Dodala, že ukončeno nic není a zatím není nikdo obviněn. Rekonstrukce budovy je u konce. „Termín otevření ještě neznáme. Jsme ve fázi kolaudačního procesu. Doufáme, že to bude již brzy,“ odpověděl na dotaz člen správní rady Domova Alzheimer Roztoky u Prahy Radek Žádník.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte