V Plzeňském kraji nevyjely desítky autobusů, dopravci chybí řidiči

15.9.2022
Andrea Jančová

V Plzeňském kraji včera nevyjely desítky plánovaných spojů veřejné autobusové dopravy na Tachovsku, Plzni-severu a Domažlicku. Firma Arriva má problémy s nemocností i nedostatkem řidičů.

S krajem i s Plzeňským organizátorem veřejné dopravy POVED hledá řešení, které minimalizuje počty neodjetých spojů, které se od počátku týdne snižují. Potvrdil to řekl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl. Na pondělní výpadky spojů upozornilo regionální Vydání Mladé fronty DNES.

„Stále evidujeme nevyjetí spojů v nižších desítkách, rozhodně ne 50 jako v pondělí. Jde o asi 1,5 procenta z celkové objednávky,“ řekl Pakandl. Kraj už podruhé jednal s Arrivou a dohodly se na krocích, které budou směřovat k okamžité redukci počtu nevyjetých spojů. Kraj v pondělí akceptoval, že dopravce může zajišťovat veřejnou obslužnost v regionu i vozidly, která nesplňují standard dohodnutý ve smlouvě. „Tedy i vozy, které nejsou označené a nemají odbavovací strojky.

„Prioritou kraje je, aby cestující, který přijde na zastávku, byl odvezený z bodu A do bodu B, což firma akceptovala,“ uvedl Pakandl. Na středu firma zajistila subdodávky, například Autobusy Karlovy Vary, které jezdí na části linek na Tachovsku. Dlouhodobým řešením podle Pakandla je, že se Arriva snaží marketingem zvyšovat počty řidičů, organizují a platí jim autoškoly a zvyšují platy.

Současná situace není podle Pakandla problémem kraje, ale dopravce. „Plzeňský kraj objednává, řádně hradí zálohové platby, a dopravce neodvádí takovou službu, jakou by odvádět měl,“ uvedl. Za neodjeté kilometry kraj Arrivě neplatí a bude ji sankcionovat – může nárokovat až 1000 Kč za neodjetý kilometr. „Sankce se uplatňuje po kvartálech, případně letech, promlčecí doba je tři roky a není důvod to řešit ze dne na den,“ uvedl. Podle Pakandla by bylo dobré počkat na výsledek loňského sporu kraje s dopravcem, zda je 1000 korun moc. Městský soud v Plzni zatím nerozhodl.

Arriva argumentuje nemocností, odchody řidičů, které podle Pakandla souvisí s náročností práce, a nedaří se zcela a rychle realizovat nábor. „Dopravce se snaží situaci řešit. Jednoznačně konstatovali, že to je jejich problém, a řekli, jaká opatření k nápravě přijímají,“ dodal. Podle dohody z pondělí je Arriva předloží kraji a POVEDu do deseti dnů.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte