V Plzeňském kraji už pracuje 10 000 uprchlíků z Ukrajiny

27.5.2022
Andrea Jančová

V Plzeňském kraji už našlo práci  9300 uprchlíků z Ukrajiny z celkem zhruba 27.000, kteří se v kraji registrovali. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je to nejvíc mezi všemi kraji České republiky.  Špoták to řekl při návštěvě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v Plzni.

Podle Rakušana pracuje v celé zemi zhruba 55.000 Ukrajinců, kteří od začátku ruské válečné agrese do Česka uprchli. Plzeňský kraj i město Plzeň si s uprchlickou krizí poradily skvěle, řekl novinářům Rakušan. V Plzni se kromě jednání na krajském úřadě ministr sešel také s policisty a hasiči, prohlédl si i městem zřízené nouzové krátkodobé ubytování pro uprchlíky. „Bylo velmi dobře vymyšleno, koncipováno, vedeno a myslím si, že Plzeňský kraj na to, jak velkou zátěž zažívá, to zvládl zcela skvěle,“ řekl ministr.

Kulturní dům Peklo Plzeň

Po Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji je podle něj Plzeňský kraj na čtvrtém místě v počtu přijatých uprchlíků. Z přibližně 27.000 uprchlíků, kteří přišli do Plzeňského kraje, je kolem 7300 dětí ve věku tři až 18 let, uvedlo hejtmanství. Pokud by platil předpoklad, že se i v Plzeňském kraji zdržuje kolem 80 procent zaregistrovaných uprchlíků, znamenalo by to, že práci si našla už víc než polovina dospělých uprchlíků registrovaných v kraji. Práci nacházejí podle hejtmana zejména v nekvalifikovaných dělnických profesích v průmyslových zónách v Plzni a okolí.

„V zaměstnávání vysokoškoláků, například ve zdravotnictví, školství, narážíme na legislativní limity, které nejdou vyřídit v rámci týdnů a měsíců,“ řekl Špoták. Zájem by měl kraj například o ukrajinské zdravotníky, z dělnických profesí by uvítal více pracovních pozic pro ženy na jednosměnný provoz. Vysokou zaměstnanost běženců si vysvětluje nabídkou práce i tím, že velká část uprchlíků šla do kraje za příbuznými a známými, kteří tu už před válkou pracovali, takže integrace a nástup do práce pro ně mohl být jednodušší.

Zdroj :vzNepřehlédněte