V Poděbradech vystaví repliku legendárního Spitfiru

12.5.2022
Redakce

Lidé v Poděbradech si budou moci v sobotu na Labském nábřeží prohlédnout repliku letounu Spitfire. Britský stíhací letoun z druhé světové války bude v Poděbradech k vidění poprvé. Poděbrady připomenou v pátek a v sobotu vzpomínkovou akcí Operace Anthropoid 80. výročí parašutistického výsadku a následných událostí, které vedly 27. května 1942 k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tříčlenná skupina Silver A vyskočila v prosinci 1941 kvůli nepřesnosti navigace zhruba o 40 kilometrů jinde, než bylo v plánu, u obce Senice nedaleko Poděbrad. „Spitfire sice přímo s operací Anthropoid úplně nesouvisí, ale připomínáme všechny válečné hrdiny a letci královského letectva a jejich stroje k nim rozhodně patřili,“ řekl Roman Beránek z poděbradského Klubu přátel vojenské historie, který se na pořádání akce města podílí.

V pátek je program určen zejména školám, na kolonádě vystavují děti ze základních a středních škol svoje obrázky s tématem válečných hrdinů a čekají na ně i tematické besedy. Lidé si pak budou moci po oba dny prohlédnout dobový tábor, vozidla a další artefakty z období protektorátu.

Replika letounu Spitfire podle předsedy Czech Spitfire Clubu Zdeňka Sadeckého tvarově, rozměrově i barevně odpovídá originálu. „Cena modelu je přes dva miliony korun, chtěli jsme dodržet maximální přesnost a při výrobě jsme měli k dispozici originální tovární dokumentaci,“ doplnil. Na výrobě repliky se podílelo několik firem a od roku 2012 už ji klub zapůjčil zhruba na 120 akcí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte