V pozorování přírody jsou České Budějovice 170. na světě

17.5.2022
Jiří Bydžovský

Sedmý ročník celosvětové výzvy City Nature Challenge oficiálně skončil. Letos poprvé se do této čtyřdenní akce, kdy lidé fotili přírodu ve městech, zapojily i České Budějovice. Skončily na 170 místě ze 447 měst z celého světa. Výsledky společně s nejlepšími fotkami představí Biologické centrum AV ČR na výstavě v Domě U Beránka. Začne ve středu a potrvá do konce května.

„Do City Nature Challenge se celkem zapojilo 447 měst z celého světa. Více než 67 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 1,69 milionu organismů, které byly zařazeny do 50 176 druhů. Během akce byl objeven nový druh orchideje v Bolívii a zachyceno mnoho kriticky ohrožených druhů. Zcela nejúspěšnějším městem letošní výzvy byla bolivijská metropole La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 137 tisíc,“ uvedla Daniela Kolářová z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.

Během čtyř dnů od 29.4. do 2.5. zaznamenalo v Českých Budějovicích 82 lidí přesně 1841 pozorování. Pozorované organismy byly rozřazeny do celkem 543 druhů. S těmito skvělými výsledky se České Budějovice umístily na 170. příčce ze všech měst světa a předběhly tak například téměř pětkrát početnější skotskou metropoli Edinburgh i hlavní město Havaje, Honolulu. V rámci České republiky se naše město umístilo na 3. místě. Zvítězila Praha s více než 12 tisíci pozorováními, která celosvětově obsadila úžasné 34. místo. Druhým nejúspěšnějším českým městem bylo Brno s 5934 pozorování.

„Mezi nejčastěji focenými druhy na území Českých Budějovic byly kachna divoká  a pampeliška lékařská , což byly zároveň nejčastěji zaznamenávané druhy celosvětově. Z rostlin dále českobudějovičtí pozorovatelé nejvíce zachycovali rozrazil rezekvítek , kopřivu dvoudomou  a sasanku hajní . Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy dále najdeme lysku černou , ruměnici pospolnou , labuť velkou a včelu medonosnou,“ doplnila Daniela Procházková.

Účastníkům výzvy se v Českých Budějovicích podařilo zachytit i vzácnější a ohrožené druhy, a to zejména v lokalitě Vrbenských rybníků. Mezi ptáky to byli kriticky ohrožený kolpík bílý , kvakoš noční , potápka černokrká  či zrzohlávka rudozubá . K silně ohroženým druhům patří také slepýš křehký, kterého zde vyfotografovalo pět pozorovatelů. Mezi vzácnějšími rostlinami pak figurují například. orchidej prstnatec májový, ďáblík bahenní, nebo ocún jesenní.

„Zcela nejaktivnějším pozorovatelem byl uživatel „tiamat1“ s 330 pozorováními a 198 zaznamenanými druhy.City Nature Challenge v Českých Budějovicích organizovalo Biologické centrum AV ČR s podporou a pod záštitou Statutárního města České Budějovice. Globálně ji koordinuje Kalifornská akademie věd v San Francisku a Přírodovědné muzeum v Los Angeles.

Zdroj:vz Nepřehlédněte