V pražském Muzeum Karlova mostu voní sláma. I tady nastal čas betlémů

9.12.2021
Táňa Pikartová

Slaměný betlém v životní velikosti tady má už tradici. Za podobiznami Marie, Josefa, Ježíška a dalších tradičních postav v nadživotní velikosti sem v době adventu přicházejí desítky návštěvníků. Prohlížejí si skutečný unikát.

Autorem výjimečného betlému je polský výtvarník Andrzej Wrzecionko. Pražský betlémářský unikát vytvořil přímo pro Muzeum Karlova mostu. Betlém je každý rok jiný, rok co rok se totiž rozrůstá o nové svědky Narození Páně.

Sláma, z níž jsou figury vytvořeny pochází z luk ze slovensko polského pomezí. V betlémě je Svatá rodina, pastýři, koně, velbloudi i Tři králové. Unikátní podívaná je doplněna také zvukovou kulisou. Jedinečný slaměný betlém je v současné době jedinečnou dominantou Muzea Karlova mostu.

Návštěvníci muzea se také mohou těšit na Vltavský rybí betlém, který Svatou rodinu zobrazuje ve velmi nezvyklé kompozici, a je zapsaný v České knize rekordů, nejrozsáhlejší jsou jesličky z kukuřičného šustí se sto osmnácti postavami, mezi nimiž nechybí ani ty, které stavěly Karlův most, je tu také africký betlém z ebenového dřeva či námořnický.

 Nepřehlédněte