• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V pražských kancelářích pracuje nejvíce lidí v úterý. Po covidové pauze navíc Praha získala jedno evropské prvenství!

  21.4.2024
  Doris Drienová

  Do pražských kanceláří se od loňského září do letošního února navrátilo nejvíce zaměstnanců ze všech hlavních evropských měst. Fyzická obsazenost kanceláří v Praze, tedy reálný počet zaměstnanců na pracovišti, činila v únoru 57 procent.

  To je ale stále méně než před obdobím pandemie koronaviru, kdy obsazenost činila 70 procent. Pražské kanceláře jsou tak nejobsazenější po Madridu, Londýnu a Paříži. Nejvíce lidí dochází do pražských kanceláří v úterý. Vyplývá to z analýzy dat realitně-poradenské společnosti Savills, které má ČTK k dispozici.

  Průměrná obsazenost pražských kanceláří se oproti září zvýšila o pět procent a meziročně o zhruba tři procenta. Podobný nárůst ze sledovaných měst zaznamenal například také Dublin, kde se fyzická obsazenost zvýšila od září o čtyři procenta na 52 procent. V Madridu obsazenost činila 68 procent a v Londýně 61 procent. Počet lidí docházejících do kanceláří v Paříži i klesl od září o tři procenta na 59 procent. Podle Savills stabilizace obsazenosti kanceláří na úrovni okolo 60 procent v celé Evropě naznačuje, že firmy i zaměstnanci nacházejí rovnováhu mezi prací v kanceláři a prací z domova

  V úterý jsou pražské kanceláře obsazeny ze 62 procent. Naopak nejméně lidí dochází do práce v pátek, kdy fyzická obsazenost nečiní ani polovinu. „Úterní vysoká obsazenost svědčí o preferenci zaměstnanců začít pracovní týden v kanceláři, zatímco nižší páteční čísla ukazují na rostoucí trend flexibilní práce,“ řekl Pavel Novák, vedoucí oddělení kanceláří v Savills.

  Meziročně úterní docházka do kanceláří se v ČR zvýšila o pět procent. O nižší jednotky procent se navýšil také počet zaměstnanců v kancelářích v ostatních dnech v týdnu, kromě pátku. V únoru minulého roku v pátek fyzicky do práce chodilo o čtyři procenta více lidí.

  Z průzkumu realitně-poradenské společnosti Colliers vyplývá, že se začátkem letošního roku začal růst počet firem vyžadujících intenzivnější docházku svých pracovníků do kanceláře. Takzvaný hybridní model, tedy možnost částečně pracovat z domova, většinou firmy nastavují v poměru tři dny v kanceláři a dva dny na takzvaném home office. Podle Colliers sedmkrát více uchazečů o zaměstnání volí právě práci, kde je hybridní model nastavený a kde není vyžadovaná každodenní přítomnost na pracovišti.

  Podle analýzy Prague Research Forum (PRF) činila celková poptávka po pražských kancelářích v loňském čtvrtém čtvrtletí 166.700 metrů čtverečních. Téměř dvě třetiny tvořily takzvané renegociace, tedy znovu obnovené smlouvy s dřívějšími nájemníky. Podíl nově pronajatých prostor a rozšiřování plochy ve stávajících budovách představoval 32 procent. Zbylých osm procent tvořily předpronájmy kanceláří ve výstavbě podnájmy pronajatých prostorů. Nejvyšší poptávka byla v Praze 4, a tvořila třetinu celého objemu. Následovaly Praha 5 a Praha 8. Třetinu poptávky tvořily technologické firmy a 17 procent farmaceutické společnosti.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte