• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Přerově dokončili další etapu protipovodňových opatření

  9.6.2023
  Simona Knotková

  V Přerově byla dokončena další etapa rozsáhlých protipovodňových opatření. Jde o více než půl kilometru dlouhé protipovodňové zídky u tenisových kurtů v Přerově a zhruba čtvrtkilometrový úsek na nábřeží mezi mostem Legií a železničním mostem.

  Opatření mají zabránit vylití řeky Bečvy ze svého koryta. U tenisových kurtů investice doplnila i nová relaxační zóna s terasami a lavičkami, město za ni zaplatilo 900 000 korun. Povodí Moravy plánuje již čtvrtou etapu v této oblasti, půjde o opatření u Prosenic, řekl v pátek jeho generální ředitel Václav Gargulák.

  Zídky se stavěly od loňského března, investorem bylo Povodí Moravy. Celkem šlo o stavbu protipovodňových zídek v délce 750 metrů. Součástí této třetí etapy protipovodňových opatření v Přerově je také zhotovení hradidlových komor na kanalizační síti a dodávka mobilního hrazení. Náklady vyšly na 72 milionů korun. „Jde o třetí část protipovodňových opatření, která navazuje na etapy výstavby ochranných zdí na nábřeží Edvarda Beneše a v lokalitě u Kazeta,“ uvedl ředitel Povodí Moravy. Doplnil, že protipovodňová opatření podle něj ochrání obyvatele Přerova před padesátiletou vodou. „Celý koncept protipovodňových opatření se dokončí až vybudováním vodního díla Skalička,“ dodal Gargulák.

  Obyvatelé města podle něj vidí jen část protipovodňových zídek, jsou totiž zasazeny do země tak, aby poskytovaly ochranu i před spodní vodou. Kolem ní vede cyklostezka. „Celá cyklostezka je vyvýšena, stojíme vlastně na hrázi. Byť vizuálně to vypadá jako malý obrubník, skutečně ta zídka je mohutná a je zasazena do terénu, aby zabraňovala pronikání spodní vody,“ doplnil generální ředitel Povodí Moravy.

  Podle odborníků se v místech, kde se protipovodňová opatření budovala, voda vylévá z břehů jako první. Ochranu před povodněmi vítají i zástupci města, podle primátora Petra Vrány (ANO) Přerované dodnes vzpomínají na datum 7. července 1997, kdy město zasáhla obrovská povodeň. „Když se zvedne Bečva, lidé jsou stále ve stresu. Tato protipovodňová opatření určitě přinesou lidem klid. Budou vědět, že když přijde padesátiletá nebo stoletá voda, nestane se něco tak fatálního jako v roce 1997,“ řekl v pátek primátor.

  Podle generálního ředitele Povodí Moravy se chystá v této oblasti již čtvrtá etapa protipovodňových opatření, půjde o takzvaný záchytný profil Prosenice. „Při povodních se na Bečvě vyskytuje velké množství plovoucího dřeva. V Prosenicích bude upraven profil tak, aby toto pláví bylo zadrženo a nepokračovalo dál k soutoku s Moravou, kde působí velké problémy,“ dodal Gargulák.

  Přerov buduje protipovodňová opatření po zkušenostech z roku 1997. Tehdy město zasáhla stoletá voda, která zaplavila větší části města až do výše tří metrů. Po záplavách bylo vydáno 47 demoličních výměrů, staticky bylo narušeno 23 domů. Zatopených bylo dohromady 250 domů a 226 obecních bytů. Menším záplavám se město nevyhnulo ani v dalších letech.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte