V roce 1949 jí na hranicích zastřelili otce. Žena se dočká odškodného

12.8.2022
Redakce

Ministerstvo spravedlnosti vyplatí přes 100 tisíc korun ženě, jejíhož otce, západoněmeckého občana, v roce 1949 zastřelili českoslovenští pohraničníci. Informoval o tom advokát Lubomír Müller a mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

„Jednalo se o případ z agendy soudních rehabilitací. Odškodnění se může jevit nízké, ale odpovídá zákonnému textu,“ uvedl Řepka. Zákon o soudní rehabilitaci podle něj již řadu let nebyl novelizován a operuje s cenovou hladinou, která platila v době přijetí, tedy v 90. letech. „Ekonomický vývoj vede k tomu, že se reálná hodnota zákonem stanovených částek stále snižuje,“ podotkl mluvčí.

Podle zákona přiznal ženě stát 100 tisíc korun jako náhradu usmrcení otce, 200 korun za náklady trestního řízení, 83 korun jako náhradu ušlého výdělku a 20 korun za náklady vazby, uvedl advokát Lubomír Müller. „Jakkoli je její odškodnění nízké, jeho přiznání ukazuje, že stát v tomto případě uznal svoji odpovědnost za zločinné počínání československých pohraničníků,“ dodal advokát.

Otec ženy, Franz Stauber, pracoval v říjnu 1949 spolu s dalšími lesními dělníky na bavorské straně státní hranice, uvedl Müller. Podle pohraniční hlídky se ale dostal na území Československa, pohraničníci ho proto podle advokáta asi dva metry od státní hranice zadrželi a chtěli ho odvést na služebnu. „Stauber se zdráhal s hlídkou jít. Pohraničníci ho k tomu donutili. Po chvíli se jim ale vytrhl a začal utíkat ke státní hranici,“ popsal Müller. Hlídka podle něj po muži začala střílet, přičemž i poté, co byl zasažen a spadl, se snažil uniknout. Když pohraničníci k postřelenému muži doběhli, jeden z nich do něj z blízkosti vypálil osm ran. „Nato Stauber okamžitě zemřel,“ uvedl Müller.

Stauberovo zastřelení podle advokáta vyšetřovatel velitel roty, zákrok hodnotil jako správný. „V roce 1954 bylo vyšetřování obnoveno, ale nikdo odsouzen nebyl. Vrahovi udělil milost prezident republiky Antonín Zápotocký,“ doplnil Müller.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte